Serwis Doradztwa Podatkowego

Raportowanie sprzedaży przez Internet od dnia 1 lipca 2024 r. – dyrektywa DAC7

Prezydent RP w dniu 6 czerwca 2024 r. podpisał ustawę z dnia 23 maja 2024 r. o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw. Powyższa ustawa wdraża dyrektywę DAC7, a jej przepisy wejdą w życie z dniem 1 lipca 2024 r.

Na mocy dyrektywy Rady 2021/514 z dnia 22 marca 2021 r. (tzw. „dyrektywa DAC7”) państwa członkowskie UE zostały zobowiązane do jej zaimplementowania do dnia 31 grudnia 2022 r. Polski rząd nie zdołał jednak przygotować ustawy na czas.

Dyrektywa DAC7 rozszerza istniejące przepisy dotyczące wymiany informacji i współpracy administracyjnej między państwami członkowskimi o nowe obowiązki sprawozdawcze operatorów platform cyfrowych z UE, jak i spoza niej. Raportowaniu podlegać będą dochody osiągnięte przez sprzedawców towarów i usług za pośrednictwem takich platform – dotyczy to wynajmu nieruchomości, świadczenia usług osobistych, sprzedaży towarów oraz wynajmu środków transportu.

Obowiązkowemu raportowaniu będą podlegali sprzedawcy, którzy na danej platformie w ciągu roku przynajmniej 30 razy dokonają wymienionych czynności lub ich dochód z tego tytułu przekroczy 2 000 euro.

W zestawieniu informacji o sprzedawcach znajdą się dane identyfikacyjne tj. imię i nazwisko, adres, datę urodzenia, nazwę firmy, numery NIP i VAT. Dodatkowo zbierane będą informacje o numerze i właścicielu rachunku bankowego sprzedawcy, wysokości uzyskanego wynagrodzenia, odprowadzonych podatkach, a w szczególnych przypadkach także inne dane.

Ustawa nakłada obowiązek składania raportów do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej w terminie do 31 stycznia kolejnego roku, które mają obejmować roczne okresy sprawozdawcze.

Operatorzy zobligowani zostaną do zachowania procedur należytej staranności oraz wprowadzenia procedur związanych ze zbieraniem i weryfikowaniem informacji oraz przetwarzaniem danych osobowych zgodnie z zasadami RODO. Niedopełnienie obowiązku raportowania zagrożone będzie karą pieniężną nałożoną decyzją Szefa KAS w wysokości nawet 1 miliona złotych. W celu ustalenia czy sprzedawca jest wyłączonym sprzedawcą, raportujący operator platformy będzie mógł polegać na dostępnych publicznie informacjach lub na potwierdzeniu uzyskanym od sprzedawcy będącego podmiotem oraz na dokumentacji dostępnej mu w toku normalnie prowadzonej działalności. Raportujący operator platformy weryfikuje, czy zgromadzone informacje są wiarygodne, korzystając ze wszystkich informacji i dokumentów zebranych na podstawie omawianych projektowanych przepisów oraz dostępnych mu w toku normalnie prowadzonej działalności, a także ze wszelkich interfejsów elektronicznych udostępnianych nieodpłatnie przez państwa uczestniczące lub UE, w celu sprawdzenia ważności NIP lub numeru identyfikacyjnego VAT.

Należy jednak pamiętać, że DAC7 nie wprowadzi żadnego nowego podatku ani nie wpłynie na kwestię możliwości wykonania kontroli przez organy podatkowe, które mogły być już dotychczas przeprowadzane.

 

Karolina Karaś

 

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją