Z dniem 11 września 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wydał decyzję o nr DI/200000/43/721/2024 w przedmiocie ustalenia obowiązku zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za osobę świadczącą usługi na rzecz przedsiębiorcy w ramach prowadzonej przez siebie działalności nieewidencjonowanej z którą przedsiębiorca zawarł umowę o świadczenie usług.
Przedsiębiorca zawarł umowę o świadczenie usług księgowy z osobą fizyczną prowadzącą nierejestrowaną działalność gospodarczą. Tym samym przedsiębiorca powziął wątpliwość odnośnie obowiązku zgłoszenia tej osoby do ubezpieczeń społecznych oraz odprowadzania za nią składki na ubezpieczenia społeczne.
W ocenie Zakładu w świetle art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców. Dodatkowo zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia, i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.
W świetle ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoba wykonująca tzw. działalność nieewidencjonowaną nie prowadzi działalności gospodarczej, a w konsekwencji nie jest osobą, o której mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Innymi słowy z tytułu zawartej z tą osobą umowy o świadczenie usług powstaje obowiązek podlegania i opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.
Podsumowując, Zakład uznał, że osoby fizyczne, które na obszarze RP są osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu wypadkowemu (zgodnie z Kodeksem cywilnym do powyższych umów stosuje się przepisy dot. zlecenia). Zgodnie z art. 13 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych stanowi, że zleceniobiorcy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom od dnia oznaczenia w umowie jako dzień rozpoczęcia wykonywania pracy do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy.