Serwis Doradztwa Podatkowego

Czy darowizny pieniężne na rzecz powiązanej fundacji stanowią ukryty zysk opodatkowany ryczałtem od dochodów spółek?

Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa z dnia 15 lutego 1992 r.”) dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków) podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek. Jednocześnie z art. 28m ust. 3 powołanej ustawy wynika, że przez ukryte zyski rozumie się także świadczenia na rzecz podmiotów powiązanych, a nie tylko akcjonariusza /udziałowca /wspólnika. Czy jednak dotyczy to wszystkich podmiotów powiązanych, w tym m.in. fundacji działających na podstawie ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach oraz ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie?

Odpowiedzi na wskazane pytanie poszukiwała Spółka, której członkami zarządu byli jednocześnie fundatorzy przedmiotowej fundacji, założonej w celach filantropijnych, zamierzający wesprzeć ją za pomocą darowizny pieniężnej na pokrycie kosztów bieżących oraz realizacji celów statutowych.

Występując o wydanie interpretacji Spółka podkreśliła, że funkcjonowanie fundacji nie wiąże się ani dla niej samej, ani dla jej wspólników lub członków zarządu z żadną bezpośrednią lub pośrednią korzyścią finansową, fundacja bowiem nie przekazuje darowizn ani jakichkolwiek innych świadczeń na rzecz Spółki lub osób ze Spółką powiązanych. Jednocześnie Spółka dążyła do potwierdzenia, że darowizny, które zamierza przekazać na rzecz fundacji, nie powinny zostać zaliczone w poczet ukrytych zysków, o których mowa w art. 28m ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r,, a co za tym idzie – nie powinny podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w interpretacji indywidualnej z 8 lutego 2024 r. (nr 0111-KDIB1-2.4010.662.2023.1.ANK) nie zgodził się z powyższą oceną. Organ wyjaśnił, iż przepis art. 28m ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. wskazuje, że za ukryty zysk uznaje się każde świadczenie, którego beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest wspólnik lub inny podmiot powiązany i które jest wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, innym niż podzielony zysk. W praktyce – zdaniem organu – może to oznaczać np. świadczenia powstałe w wyniku uzgodnień, których nie zawarłyby podmioty niepowiązane, a w związku z tym, ocena czy transakcja mogłaby zostać zawarta między podmiotami niepowiązanymi nie powinna się ograniczać jedynie do oceny ustalonej ceny transakcji (według wartości rynkowej), ale powinna również uwzględnić fakt czy doszłoby w ogóle do zawarcia danej transakcji, gdyby nie uczestniczyły w niej podmioty powiązane (tj. czy doszłoby do takiej transakcji między podmiotami niepowiązanymi).

Jednocześnie Dyrektor KIS wyraził pogląd, że darowizny będą udzielne fundacji przez Spółkę, a wzajemnie powiązania łączące te podmioty niewątpliwie miały wpływ na sposób uregulowanie relacji pomiędzy Spółką i fundacją, zatem uzasadnione jest ich kwalifikowanie do ukrytych zysków.

WSA w Gdańsku, do którego Spółka zaskarżyła powołaną interpretację, w wyroku z dnia 24 lipca 2024r. (I SA/Gd 351/24) podzielił stanowisko organu interpretacyjnego, zgodnie z którym ocena transakcji nie powinna ograniczać się jedynie do analizy ustalonej ceny, ale powinna również zmierzać do ustalenia, czy w ogóle doszłoby do zawarcia transakcji, gdyby nie uczestniczyły w niej podmioty niepowiązane.

Sąd podkreślił, że „[…] Aby świadczenie uznane było za ukryty zysk powinno być związane z wywieraniem wpływu na działanie i decyzje spółki będącej podatnikiem ryczałtu, zatem świadczenie powinno bezpośrednio lub pośrednio wynikać z uzgodnień pomiędzy podmiotami powiązanymi, niezależnie od ich formy. W opinii Sądu, właśnie taka sytuacja zachodzi w przedmiotowej sprawie – świadczenia przekazywane są przez Spółkę podmiotowi powiązanemu (Fundacji) i jednocześnie wynikają one z uzgodnień pomiędzy podmiotami powiązanymi”.

Ostatecznie WSA zaznaczył, że z treści art. 28m ust. 3 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. wprost wynika, iż przekazywane przez Spółkę darowizny stanowią ukryte zyski i jako takie są opodatkowane ryczałtem od dochodów spółek. W konsekwencji uznał zatem, że skoro Spółka oraz fundacja, na rzecz której przekazywane będą darowizny, są podmiotami powiązanymi, ergo spełniona jest przesłanka podmiotowa do uznania danego świadczenia za ukryty zysk, a jednocześnie na gruncie sprawy zachodzą świadczenia, powstające na skutek uzgodnień pomiędzy podmiotami powiązanymi, które należy rozumieć jako ukryty zysk, to Dyrektor KIS dokonał prawidłowej wykładni treści art. 28m ust. 3 ustawy i jego subsumcji do przedstawionego we wniosku opisu sprawy. Wyrok jest nieprawomocny.

 

dr Joanna Kiszka

Dyrektor Śląskiego Oddziału Instytutu Studiów Podatkowych
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją