Serwis Doradztwa Podatkowego

Skuteczna zmiana formy rozliczenia poprzez prawidłowe zatytułowanie przelewu bankowego – korzystna dla podatników zmiana stanowiska Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 14 października 2024 r. wydał interpretację o sygn. 0112-KDIL2-2.4011.497.2024.2.WS, w której zajął stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Dotychczas organ konsekwentnie utrzymywał, że zmiana zasady rozliczeń wymaga złożenia stosownego oświadczenia, a samo zatytułowanie przelewu bankowego w sposób wskazujący, jaka forma rozliczeń podatku została wybrana nie był uznawany za wystarczający. W omawianej interpretacji organ zajął jednak zdanie odmienne i potwierdził, że dla skutecznego wyboru zasady rozliczenia wystarczające jest prawidłowe opisanie przelewu bankowego.

Przedmiotowa interpretacja została wydana wobec podatnika, który dokonując rejestracji działalności gospodarczej wybrał jako formę opodatkowania ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Z nieznanych podatnikowi przyczyn system nie odnotował tego zaznaczenia – w obecnie generowanym wydruku nie jest zaznaczona żadna z form opodatkowania. Wskazać przy tym należy, iż dotychczasowa stosowana przez Podatnika forma opodatkowania to zasady ogólne. Zgodnie z dokonanym wyborem formy opodatkowania, począwszy od sierpnia 2023 r. Podatnik dokonywał wpłat podatku – ryczałtu. Podatnik dokonywał wpłat ryczałtu przy użyciu dostępnego w systemie bankowym oznaczenia przelewu jako „PPE”.

Biuro rachunkowe prowadzące rozliczenia Podatnika przygotowało deklarację roczną i stosowne rozliczenie. Po złożeniu deklaracji US poinformował, iż deklaracja PIT-28 została złożona błędnie, ponieważ Podatnik nie dokonał prawidłowo wskazania ryczałtu ewidencjonowanego jako formy opodatkowania i z tego względu powinna zostać złożona deklaracja PIT-36. Podatnik zdecydował się jednak wystąpić z wnioskiem o interpretację.

Organ wskazał, że przepis art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym, jak i przepis art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym mówią o „sporządzeniu na piśmie oświadczenia o wyborze opodatkowania”. Z tego względu przelew z opisem „symbol formularza PPE, 07/23” wykonany z rachunku bankowego podatnika uznać należy za skuteczne oświadczenie co do wyboru formy opodatkowania. Świadczą o tym również późniejsze, co miesięczne wpłaty ryczałtu i pierwotne złożenie deklaracji PIT-28.

Warto wskazać, że NSA w wyroku w sprawie II FSK 710/21 wskazał, że gdyby pozwany nie złożył oświadczenia o wyborze ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, nie dokonywałby wpłat podatku ze wskazaniem, iż jest to ryczałt, nie dokonałby również złożenia deklaracji PIT-28.

Organ słusznie zwrócił uwagę na to, że oświadczeniem podatnika był jasno i klarownie opisany przelew ryczałtu, opatrzony wskazaniem „PPE”, przelew wykonany został przez Podatnika na wygenerowany dla niego mikrorachunek, a ponadto został wykonany został w dniu 16 sierpnia 2023 r., a więc przed 20. dniem miesiąca następującego po pierwszym miesiącu uzyskania przychodów.

W konsekwencji powyższych rozważań organ uznał, że podatnik prawidłowo złożył oświadczenie o wyborze ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla przychodów z działalności gospodarczej. Organ wskazał, iż podatnik jest uprawniony do kontynuowania w 2024 r. rozliczania podatku dochodowego od dochodu z działalności gospodarczej na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Niniejsza interpretacja stanowi zatem potwierdzenie, iż pod wpływem licznych wyroków sądów administracyjnych organy podatkowe zdecydowały się zmienić stanowisko w omawianej materii na korzystne względem podatników.

 

Karolina Karaś

 

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją