Serwis Doradztwa Podatkowego

Amortyzacja rozbudowy hali produkcyjnej

Czy rozbudowana hala produkcyjna będzie nowym środkiem trwałym w rozumieniu ustawy CIT, który można zamortyzować jako nowy środek trwały?

Budowa nowej hali produkcyjnej, nawiązując konstrukcyjnie do już istniejącej hali, wpisuje się w kategorię rozbudowy (zarówno prawnie jak i literalnie). Za WSA w Poznaniu (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 16 stycznia 2019 r. sygn. akt II SA/Po 730/18.) przytoczyć należy definicję „(…) z rozbudową mamy do czynienia w przypadku zmiany, innych poza wysokością, charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego jak kubatura, powierzchna zabudowy, jego długość czy szerokość. Rozbudową będzie zatem powiększenie istniejącego obiektu budowlanego o taki stanowiący charakterystyczny parametr budynku element techniczny, który stanowi (zewnętrzną) część obiektu budowlanego”, oraz za WSA w Opolu (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 5 listopada 2020 r. sygn. akt II SA/Op 130/20.) „(…) przez rozbudowę należy rozumieć zmianę charakterystycznych parametrów obiektu, takich jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji, która jednak nie prowadzi do powstania żadnego nowego obiektu, lecz do modyfikacji obiektu wcześniej istniejącego”.

Również za pismem Podsekretarza Stanu Ministerstwa Finansów (Odpowiedź Ministerstwa Finansów Podsekretarza Stanu z dnia 13 marca 1995 r. nr PO 3-722-160/94.) przytoczyć można, że „do wydatków na ulepszenie środków trwałych zalicza się wydatki na ich: przebudowę, czyli zmianę (poprawienie) istniejącego stanu środków trwałych na inny, rozbudowę, tj. powiększenie (rozszerzenie) składników majątkowych, w szczególności zaś budynków i budowli, linii technologicznych itp., rekonstrukcję, tj. odtworzenie (odbudowanie) zużytych całkowicie lub częściowo składników majątkowych, adaptację, tj. przystosowanie (przerobienie) składnika majątkowego do wykorzystania go w innym celu, niż wskazywało jego pierwotne przeznaczenie, albo nadanie temu składnikowi nowych cech użytkowych, modernizację, tj. unowocześnienie środków trwałych”.

Dochodzi zatem do ulepszenia środka trwałego (zgodnie z art. 16g ust. 13 CIT), poprzez spełnienie literalnego brzmienia przepisu tj. „jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków(…) powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie”. Odpisów amortyzacyjnych od zwiększonej wartości środka trwałego dokonuje się od pierwszego miesiąca po miesiącu, w którym dokonano ulepszenia środka, co wynika z art. 16h ust. 1 pkt 1 CIT.. Ulepszenie środka nie powoduje zmiany stawki amortyzacji – jedynie zwiększenie dotychczasowego odpisu amortyzacyjnego o wartość dokonanego ulepszenia (art. 16g ust. 13 CIT.).

Aby zakwalifikować się jako ulepszenie środka trwałego suma wydatków poniesionych na przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekroczyć musi 10 000 zł, a wydatki te muszą powodować wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji (art. 16g ust. 13 CIT.).

W myśl art. 16g ust. 13 CIT rozbudowa środka trwałego już objętego amortyzacją stanowi jego ulepszenie, z zastrzeżeniem 16g ust. 13 zdanie drugie CIT.

Zatem rozbudowa hali produkcyjnej może zostać zamortyzowana nie jako nowy środek trwały, ale poprzez ulepszenie środka trwałego tj. zwiększenie wartości początkowej „starej” hali produkcyjnej o sumę wydatków poniesionych na rozbudowę, co wynika z art. 16g ust. 13 CIT.

 

Jan Szych

Młodszy konsultant podatkowy

tel: 22 517 30 60

jan.szych@isp-modzelewski.pl

Skontaktuj się z naszą redakcją