Serwis Doradztwa Podatkowego

Globalny podatek minimalny

Z dniem 1 stycznia 2025 r. wejdzie w życie globalny podatek minimalny, znany również jako Pillar 2.0. Został on wprowadzony ustawą z dnia 6 listopada 2024 r. o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Wskazany akt prawny stanowi implementację do polskiego porządku prawnego Dyrektywy Rady (UE) 2022/2523 z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w Unii Europejskiej.

Przedmiotem wskazanej ustawy jest globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek wyrównawczy od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Krajowy podatek wyrównawczy ma pierwszeństwo względem pozostałych zasad opodatkowania wyrównawczego. Nakładany jest od dochodu krajowych nisko opodatkowanych jednostek składowych grupy. Globalny podatek wyrównawczy jest podstawowym rodzajem podatku wyrównawczego, polegającym na obowiązku zapłaty podatku przez jednostkę dominującą grupy od dochodu nisko opodatkowanych jednostek składowych grupy, (w praktyce zagranicznych) z uwagi na wprowadzony w Polsce krajowy podatek wyrównawczy z takich jurysdykcji, w których nie zdecydowano się wprowadzić krajowego opodatkowania wyrównawczego odpowiadającego międzynarodowym uzgodnieniom. Podatek wyrównawczy od niedostatecznie opodatkowanych zysków ma zastosowanie w przypadku, gdy jednostka dominująca działa w jurysdykcji, w której nie obowiązuje globalny podatek wyrównawczy i która jednocześnie jest jurysdykcją o niskim poziomie opodatkowania. W takiej sytuacji obowiązek zapłaty podatku od jednostek nisko opodatkowanych przechodzi na jednostki składowe grupy z innych jurysdykcji.

Przepisy ustawy stosuje się do jednostek składowych grupy międzynarodowej lub grupy krajowej, jeżeli za co najmniej 2 z 4 lat podatkowych bezpośrednio poprzedzających rok podatkowy osiągnęły roczny przychód grupy międzynarodowej lub grupy krajowej wykazany w skonsolidowanym sprawozdaniu grupy, wynoszący co najmniej 750 mln euro. Ustawa dotyczy krajowych i międzynarodowych grup przedsiębiorstw, których globalne przychody przekraczają 750 mln euro rocznie. W przypadku, gdy grupa płaci efektywną stawkę podatkową poniżej 15%, podatnik będzie zobowiązany do dopłaty różnicy w kraju macierzystym.

Zgodnie z ustawą podatek wyrównawczy ma być płacony w państwie siedziby jednostki dominującej niezależnie od tego, czy będzie należny od jej spółek zależnych, czy też od niej samej (tzw. mechanizm IIR – Income Inclusion Rule). Ponadto, jeżeli jurysdykcja jednostki dominującej nie nałoży globalnego podatku minimalnego, podatek wyrównawczy będzie należny w krajach, w których siedzibę mają jednostki będące członkami grupy (tzw. mechanizm UTPR – Undertaxed Payments Rule).

 

Gabriela Korycińska

aplikant adwokacki

gabriela.korycinska@isp-modzelewski.pl

22 517 30 60 (wew. 277)

 

Skontaktuj się z naszą redakcją

This will close in 3 seconds