Jak stanowi art. 45c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, naczelnik urzędu skarbowego właściwy miejscowo dla złożenia zeznania podatkowego, na wniosek, o którym mowa w ust. 3 i 3a, przekazuje na rzecz jednej organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego, wybranej przez podatnika z wykazu, o którym mowa w ustawie o działalności pożytku publicznego, zwanej dalej „organizacją pożytku publicznego”, kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1,5% podatku należnego wynikającego:
- z zeznania podatkowego złożonego w terminie określonym dla jego złożenia, albo
- z korekty zeznania, o którym mowa w pkt 1, jeżeli została dokonana w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego
- po jej zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.
Warunkiem przekazania kwoty, o której mowa powyżej, jest zapłata w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz organizacji pożytku publicznego, nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego. Za zapłacony podatek, o którym mowa w zdaniu pierwszym, uważa się również zaległość podatkową, której wysokość nie przekracza trzykrotności wartości opłaty pobieranej przez operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 1640) za traktowanie przesyłki listowej jako przesyłki poleconej.
Podatnicy mają możliwość przekazania 1,5% podatku organizacjom pożytku publicznego. Mogą to zrobić na dwa sposoby: w zeznaniu rocznym lub w odrębnie składanym oświadczeniu. Ważne jest, że 1,5% przekazywane jest jedynie z zeznania podatkowego złożonego przed upływem terminu określonego na jego złożenie, czyli do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym albo z korekty zeznania, jeżeli została dokonana w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.
Obecnie obowiązujące przepisy stanowią o przekazaniu 1,5% należnego podatku „wynikającego z zeznania podatkowego” (korekty zeznania podatkowego), nie precyzując, o jakie zeznanie chodzi. Trzeba zatem przyjąć, że w przypadku podatników rozliczających się na zasadach ogólnych prawo do przekazania 1,5% podatku związane będzie zarówno z podatkiem opłacanym według skali podatkowej (PIT-36, PIT-37), jak i podatkiem od dochodów giełdowych (PIT-38) oraz podatkiem od dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanych według stawki 19% (PIT-36L).
Należy wskazać, że prawo do zadysponowania kwotą 1,5% podatku nie dotyczy natomiast:
- podatku opłacanego przez przedsiębiorców w formie karty podatkowej,
- zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych oraz
- zryczałtowanego podatku dochodowego, o którym mowa w art. 30 i 30a ustawy pobranego przez płatnika.
Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129