Na przełomie maja i czerwca 2025 r. za pomocą RCL opublikowany został projekt nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym (UD134 z 21 maja 2025 r.). Wprowadza on znaczące zmiany, poszerzając uprawnienia doradców, modernizując egzaminy i wdrażając cyfrowe rozwiązania. Regulacja została pozytywnie zaopiniowana przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. Zgodnie z projektem ma wejść w życie 1 września 2025 r. (z wyjątkiem wybranych przepisów).
Kluczowa zmiana to rozszerzenie zakresu usług doradców o porady dotyczące opłat podlegających Ordynacji podatkowej (np. opłata za obrót alkoholem), egzekucji administracyjnej oraz obowiązków sprawozdawczych, w tym wymiany informacji podatkowych. Doradcy będą mogli obsługiwać „inne podmioty” oraz grupy kapitałowe, a kary za nieuprawnione używanie tytułu wzrosną do 100 000 zł.
Egzamin na doradcę podatkowego zostanie unowocześniony poprzez system e-Doradca (od 1 lipca 2026 r.), zniesiona zostanie jawność pytań na rzecz publikacji przykładowych zadań oraz wprowadzenie oddzielnych opłat za części pisemną i ustną z możliwością częściowego zwrotu. Postępowanie dyscyplinarne wzbogaci się o kary pieniężne (do 12-krotności minimalnego wynagrodzenia), a doradcy będą musieli używać togi na rozprawach sądowych (od 1 lipca 2026 r.).
Zmiany mają zwiększyć elastyczność zawodu, ale budzą dyskusje, np. w związku z 15-letnim okresem przechowywania danych skreślonych doradców w kontekście RODO. Projekt wzmacnia pozycję doradców podatkowych w obliczu rosnących wymagań rynkowych.
Źródło:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12390804
Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.
Jest to elektroniczny tygodnik podatkowy, udostępniany Subskrybentom w każdy poniedziałek w formie newslettera.