Umowa pożyczki jest umową konsensualną i dochodzi do skutku przez samo porozumienie stron. Umowa ta podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych niezależnie od wydania pieniędzy pożyczkobiorcy. Naczelny Sąd Administracyjny w wyrok z dnia 16.02.2010 r. (Sygn. akt II FSK 1548/08) wskazał, że przedmiotem podatku od czynności cywilnoprawnych nie jest sam fakt świadczenia na podstawie umowy pożyczki, lecz fakt zawarcia umowy, w której jedna ze stron, czyli pożyczkodawca jest zobowiązany, a druga ze stron, to jest pożyczkobiorca jest uprawniony do otrzymania określonego świadczenia
Pożyczki udzielane przez wspólnika spółce osobowej nie korzystają ze zwolnień w podatku od czynności cywilnoprawnych przewidzianych w sytuacjach, gdy wspólnik udziela pożyczki spółce kapitałowej (art. 9 pkt. 10 lit. d ustawy z dnia 9 września 2000 r. zwanej dalej PodCzynnCywPrU). Dlatego pożyczka, którą udziela spółce osobowej jej wspólnik, na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych kwalifikowana jest jako zmiana umowy spółki, w związku z czym podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych stawką 0,5% podstawy opodatkowania. Obowiązek podatkowy ciąży na spółce osobowej, a powstaje z chwilą zawarcia umowy pożyczki.
Jak słusznie podkreślił NSA w swym wyroku z dnia 7.6.2004 r. pożyczka udzielona spółce przez wspólnika na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 1 PodCzynnCywPrU nie jest tożsama (jako czynność podlegająca opodatkowaniu) do umowy pożyczki, o której mowa w art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b PodCzynnCywPrU (Podobnie WSA w wyr. z 11.9.2009 r., sygn. akt III SA/Wa 619/09). W rezultacie pożyczka będzie podlegała obowiązkowi zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, nie jako jedna z umów wymienionych w katalogu opodatkowanych czynności cywilnoprawnych, lecz z racji uznania jej za jedną z postaci zmian umowy spółki. Innymi słowy, podstawą prawną opodatkowania pożyczki udzielonej spółce przez wspólnika nie będzie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b PodCzynnCywPrU, lecz art. 1 ust. 3 pkt 1 PodCzynnCywPrU. To swoiste wyeliminowanie tej kategorii pożyczek z ogólnego reżimu pożyczek ma daleko idące konsekwencje. Do tej postaci zmiany umowy spółki nie będą bowiem miały zastosowania, niektóre regulacje ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych odnoszące się do umowy pożyczki, np. art. 9 pkt 10 lit. d PodCzynnCywPrU , czy art. 7 ust. 5 pkt 1 PodCzynnCywPrU. W tym ostatnim przepisie wprowadzono 20% stawkę sankcyjną, jeżeli przed organem podatkowym w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego podatnik powołuje się na fakt zawarcia umowy pożyczki, depozytu nieprawidłowego lub ustanowienia użytkowania nieprawidłowego albo ich zmiany, a należny podatek od tych czynności nie został zapłacony. W przypadku pożyczek udzielanych spółce sankcje te nie obowiązują, gdyż na gruncie ustawy pożyczka udzielona spółce osobowej przez wspólnika jest zmianą umowy spółki i zastosowanie mogą mieć do niej tylko te przepisy prawne, które wprowadzają zwolnienia od podatku zmian umowy spółki.
Maciej Sobiech
dyrektor Oddziału Wielkopolskiego
doradca podatkowy nr 09809
radca prawny nr wpisu 1845
Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.
Jest to elektroniczny tygodnik podatkowy, udostępniany Subskrybentom w każdy poniedziałek w formie newslettera.