Sprzedaż udziałów przez fundację rodzinną, a wynikające z niej skutki podatkowe

Szef Krajowej Administracji Skarbowej w wydanej opinii zabezpieczającej z dnia 26 maja 2025 r. (znak: DKP2.8082.9.2024) dotyczącej opodatkowania fundacji rodzinnej wyraził stanowisko w przedmiocie wniesienia do powołanej fundacji m.in. udziałów w spółce oraz udziałów w innych spółkach, a następnie sprzedaży tych udziałów oraz reinwestowania środków uzyskanych przez fundację ze sprzedaży tych udziałów.

Przedmiotem wydanej opinii zabezpieczającej było określenie opodatkowania fundacji rodzinnej w związku z dokonaniem zespołu czynności stanowiących:

  1. Powołanie fundacji,
  2. Wniesienie do powołanej fundacji kapitału założycielskiego oraz aktywów, w tym udziałów w spółce oraz udziałów w innych spółkach,
  3. Prowadzenie bieżącej działalności przez fundację, w tym m.in.:
    • Sprzedaż udziałów w spółce posiadanych przez fundację zewnętrznemu nabywcy tj. podmiotowi niepowiązanemu w rozumieniu cen transferowych,
    • Reinwestowanie środków uzyskanych przez fundację ze sprzedaży udziałów w spółce poprzez m.in. nabywanie innych aktywów, w ramach działalności gospodarczej fundacji.

W pierwszej kolejności Szef KAS wskazał, że powyższe czynności odpowiadają założeniom ustawodawcy i nie stoją w sprzeczności z ustawą o fundacji rodzinnej. Ponadto powyższe czynności oraz podejmowane działania można uznać w ocenie Szefa KAS za dające uzasadnione cele ekonomiczne, gospodarcze i sukcesyjne, warunkujące dokonanie i realizację tych czynności.

Ponadto brak jest również sprzeczności powyższych czynności z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej lub jej przepisu. Oznacza to, że sprzeczności korzyści podatkowej z celem przepisu ustawy podatkowej należałoby dopatrywać się tylko w takich sytuacjach, w których podatnik poprzez sztuczne działania doprowadził do zastosowania lub niezastosowania norm skutkujących efektem podatkowym nieadekwatnym do charakteru realizowanych działań gospodarczych. Zdaniem Szefa KAS okoliczności wskazane we wniosku w wysokim stopniu uprawdopodabniają to, że wniesienie udziałów do fundacji nie miało na celu instrumentalnego wykorzystania tego podmiotu do ich zbycia.

W związku z dokonaniem powyższych czynności, Szef KAS wskazał jednoznacznie, że nie dojdzie do angażowania podmiotów pośredniczących mimo braku uzasadnienia ekonomicznego lub gospodarczego, ponieważ zaangażowanie fundacji jako podmiotu zarządzającego majątkiem, w tym do sprzedaży udziałów w spółce ma swoje uzasadnienie gospodarcze. Dodatkowo nie wystąpią elementy prowadzące do uzyskania stanu identycznego lub zbliżonego do stanu istniejącego przed dokonaniem czynności, nie będzie też elementów wzajemnie się znoszących lub kompensujących.

Końcowo Szef KAS uznał, że realizacja powyższych czynności nie spełnia ustawowych kryteriów unikania opodatkowania, ponieważ mimo osiągniętej korzyści podatkowej można przyjąć, że w danych okolicznościach osiągnięcie opisywanych korzyści, która jest jednym z głównych celów dokonania czynności, korzyści podatkowe nie pozostają w sprzeczności z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej lub jej przepisu, a sposób działania nie jest sztuczny.

Maciej Kaszuba

młodszy konsultant podatkowy

maciej.kaszuba@isp-modzelewski.pl

tel. 32 259 71 50

background
napisz do nas

Zapytaj nas o ofertę

Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.







    Czytaj więcej

    karykatura
    newsletter

    Zapisz się na bezpłatny Serwis Doradztwa Podatkowego

    Jest to elektroniczny tygodnik podatkowy, udostępniany Subskrybentom w każdy poniedziałek w formie newslettera.


    Skontaktuj się z nami
    Rozwiążemy każdą wątpliwość
    Daj nam znać
    Skontaktuj się
    Od prawie 30 lat klasyfikujemy się niezmiennie w ścisłej czołówce liderów doradztwa podatkowego.