Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 10/2018

 

6. Bibułki do tytoniu opodatkowane akcyzą.

Zgodnie z opisem stanu faktycznego interpretacji z dnia 7 stycznia 2014 r. (IBPP4/443-492/13/EK) Wnioskodawca dokonał nabycia wewnątrzwspólnotowego produktów w postaci „bibułek do tytoniu” stanowiących prostokątne arkusiki (owijki) wykonane ze sprasowanego tytoniu odtworzonego barwy brązowej, o grubości zbliżonej do grubości liścia tytoniowego – tzw. folii tytoniowej. Jednocześnie folia tytoniowa jest nawilżona i aromatyzowana, zwinięta w ruloniki i pakowana po 2 sztuki w indywidualne opakowania.
Na opakowaniach, którymi są saszetki wykonane z folii aluminiowej, znajdują się napisy w języku angielskim: 2 cigars wraps, logo firmy B. W. oraz określenie zapachu, a także w języku niemieckim: 2 aromatisierte tabakfolien i ostrzeżenia przed skutkami palenia tytoniu.

Wnioskodawca przedstawił ponadto, że powyższe ustalenia pozwoliły na przyjęcie, że nabywany wewnątrzwspólnotowo tytoń odtworzony powinien być klasyfikowany do kodu CN 2403 91 00. Jak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach: Produkty składające się w całości albo w części z substancji innych niż tytoń, lecz poza tym spełniające kryteria ustalone w ust. 2, 3 lub 5, są traktowane jako papierosy i tytoń do palenia. Jednakże nie traktuje się jako wyrobów tytoniowych produktów, które nie zawierają tytoniu i są wykorzystywane wyłącznie w celach medycznych (art. 98 ust. 8 ustawy).
Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż produkt w postaci „bibułek do tytoniu” spełnia kryteria z przepisu art. 98 ust. 5 pkt 2 ustawy, gdyż ww. produkt to prostokątne arkusiki (owijki) wykonane ze sprasowanego tytoniu odtworzonego barwy brązowej, o grubości zbliżonej do grubości liścia tytoniowego – tzw. folii tytoniowej, zawierający nikotynę.
Ponadto produkt ten – jak wyraźnie wskazał we własnym stanowisku Wnioskodawca – służy do sporządzania cygaretek i nadaje się do palenia. Nie ma przy tym znaczenia, że produkt sam w sobie nie jest bezpośrednio stosowany do palenia. Nie zmienia to bowiem faktu, że jako produkt powstały ze sprasowanego tytoniu nie będący papierosem, cygarem lub cygaretką ? wykorzystywany do sporządzania cygaretek – nadaje się do palenia.
Powyższe potwierdza również umieszczenie na opakowaniu zawierającym ten produkt ostrzeżenia przed skutkami palenia, który to napis w różnej postaci umieszczany jest na wszystkich wyrobach tytoniowych przeznaczonych do sprzedaży detalicznej.
Jest to bowiem element polityki prozdrowotnej realizowanej poprzez ustawę z 9 listopada 1995r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz.U. z 1996r. Nr 10, poz. 55 ze zm.). Mając powyższe na uwadze przedstawiony produkt należy uznać, zgodnie z art. 98 ust. 5 pkt 2 ustawy, za tytoń do palenia, którego wewnątrzwspólnotowe nabycie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.
Tym samym dokonanie przez Wnioskodawcę czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem akcyzowym tj. nabycia wewątrzwspólnotowego tytoniu do palenia powoduje powstanie obowiązku podatkowego i Wnioskodawca jako podmiot dokonujący tej czynności jest podatnikiem tego podatku zobowiązanym do jego zapłaty.
 
Alan Lipnicki
Młodszy Konsultant podatkowy
alan.lipnicki@isp-modzelewski.pl
tel. (22) 517 30 60