Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 10/2018

3. Projektowane rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zabezpieczeń akcyzowych.


Obowiązujące obecnie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 24 lutego 2017 r. w sprawie zabezpieczeń akcyzowych wymaga dostosowania do przepisów ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy ? Prawo celne. Projekt z 9 listopada 2018r. jest obecnie przedmiotem prac legislacyjnych.
Nowelizacja ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, (dalej określanej jako: „ustawa”) , wprowadza rozwiązania prawne, na mocy których przemieszczanie w kraju:

?wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, oraz? wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowanych zerową stawką od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie,

tak jak w przypadku wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy, będzie poddane Systemowi EMCS.
Elektronizacja przemieszczeń wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie oraz wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy ma m.in. ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej. Dokonana na mocy ustawowych przepisów rozbudowa istniejących obecnie funkcjonalności Systemu ma na celu przede wszystkim wyeliminowanie zbędnej papierowej dokumentacji, w tym papierowego dokumentu dostawy, na podstawie którego do dnia 1 stycznia 2019 r. przemieszczane są wyroby zwolnione od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, i zastąpienie jej elektronicznymi dokumentami generowanymi z wykorzystaniem Systemu.
Od 1 stycznia 2019r. w sposób elektroniczny obsługiwane powinno być także zabezpieczenie akcyzowe wymagane dla przemieszczeń wyrobów akcyzowych.
Projekt rozporządzenia przewiduje w szczególności:
  • w § 10 ust. 5 rozporządzenia ? odstąpienie od obowiązku przedkładania przez podmiot wysyłający wyroby akcyzowe papierowej dokumentacji (oryginału karty do saldowania przewoźnika lub spedytora i dokumentacji określającej rodzaj i ilość przemieszczanych wyrobów akcyzowych) w celu objęcia zobowiązania podatkowego lub opłaty paliwowej ciążących na podmiocie wysyłającym zabezpieczeniem przewoźnika lub spedytora, bowiem przemieszczanie wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, wymaga wykorzystania Systemu i elektronicznego przesłania koniecznych danych. W konsekwencji, przewoźnik i spedytor powinni być zarejestrowani w Systemie EMCS, a e-karta powinna być obciążona, po wygenerowaniu w Systemie dokumentu e-AD, przed wysłaniem wyrobów ze składu podatkowego lub przed dopuszczeniem wyrobów do obrotu, gdy przewoźnik/spedytor przemieszcza wyroby importowane przez zarejestrowanego wysyłającego;
  • w § 10 ust. 6 rozporządzenia – zmiany dostosowujące treść przepisu do nowych definicji ustawowych pojęć „podmiot wysyłający” i „podmiot odbierający”; uszczegółowiono regulację zawartą w art. 63 ust. 4 ustawy, która dopuszcza możliwość objęcia zobowiązania podatkowego albo zobowiązania podatkowego oraz opłaty paliwowej podmiotu prowadzącego skład podatkowy, będącego podmiotem wysyłającym, zabezpieczeniem akcyzowym podmiotu prowadzącego skład podatkowy lub podmiotu pośredniczącego, będących podmiotem odbierającym.
  • w § 11 dodano ust. 3 i 4, w których określono sposób zwalniania z obciążenia zabezpieczenia podmiotu prowadzącego skład podatkowy, podmiotu pośredniczącego lub zarejestrowanego odbiorcy, innego niż zarejestrowany odbiorca posiadający zezwolenie na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych, w sytuacji, gdy nabyte przez te podmioty z wykorzystaniem Systemu wyroby akcyzowe zwolnione od akcyzy ze względu na przeznaczenie zostaną przez nie zużyte na te cele lub gdy zobowiązanie podatkowe lub obowiązek zapłaty opłaty paliwowej dotyczące tych wyrobów, w całości lub w części, wygasły lub nie mogą już powstać. Zwolnienia zabezpieczenia z obciążenia w takiej sytuacji dokonać powinien w Systemie właściwy naczelnik urzędu skarbowego po przedstawieniu przez wskazane podmioty dokumentacji wynikającej z prowadzonej ewidencji, potwierdzającej zużycie wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie na cele uprawniające do ich zwolnienia lub po zaistnieniu stanu faktycznego dającego podstawę do odnotowania zwolnienia .
Zgodnie z projektem, wejście w życie zmian miałyby nastąpić z dniem 1 stycznia 2019 r.
 
dr Joanna Kiszka
Starszy konsultant podatkowy
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. (32) 259 71 50