Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 12/2019

 

 

 

3. Wspólne dostarczanie gazu płynnego o różnych statusach jedną autocysterną, a możliwość skorzystania zwolnienia części ładunku z obowiązku e-DD.

 

Interesująca interpretacja indywidualna wydana została w dniu 21 grudnia 2018 r. przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej (nr 0111-KDIB3-3.4013.259.2018.1.PJ).
Przedmiotem interpretacji był stan faktyczny, w którym: Wnioskodawca będzie dostarczać gaz płynny o kodzie CN 27111297 lub 27111294 do klientów indywidualnych (osób fizycznych oraz podmiotów nieprowadzących działalności gospodarczej) w zwolnionej akcyzie ze względu na przeznaczenie (cele grzewcze) na podstawie elektronicznego dokumentu dostawy (e-DD) oraz do podmiotów gospodarczych zużywających gaz zobowiązanych do rejestracji akcyzowej ? przedstawiających AKC-PR oraz do podmiotów gospodarczych, które nie dokonały rejestracji akcyzowej ? brak dokumentu AKC-PR (doliczana akcyza w wysokości 1,28 GJ). W tak przedstawionym stanie faktycznym, wnioskodawca zadał pytanie, czy będzie mógł jedną autocysterną dostarczać do klientów gaz płynny o różnych statusach akcyzowych (tj. LPG zwolnionego od akcyzy ze względu na przeznaczenie razem z gazem płynnym z zapłaconą akcyzą) wtedy np. część autocysterny objęta zbiorczym e-DD, a część bez e-DD?

Udzielając odpowiedzi Organ wskazał, że stosownie do powyższego jednym z warunków zwolnienia, określonego w art. 32 ust. 1 pkt 3 ustawy, dla gazów płynnych o kodzie CN 2711 12 97 lub CN 2711 12 94 jest ich przemieszczanie na podstawie dokumentu e-DD. Natomiast zasady przemieszczania zostały uregulowane przepisami Rozdziału 1a (Przemieszczanie wyrobów akcyzowych poza procedura zawieszenia poboru akcyzy z użyciem Systemu) Działu III ustawy (Organizacja obrotu wyrobami akcyzowymi). Z analizy treści powyższych przepisów wynika, że ustawodawca określając warunki dla zastosowania zwolnienia oraz sposoby dokumentowania przemieszczenia nie dopuścił do przemieszczania jednym transportem wyrobów zwolnionych z akcyzy i wyrobów z zapłaconą akcyzą (czyli wyrobów o różnych statusach) w jednym zbiorniku autocysterny. Wynika to z konieczności zachowania tożsamości przemieszczanych wyrobów objętych różnym statusem.

Jednocześnie ustawodawca ściśle określonym odstępstwem odnoszącym się tylko do magazynowania wyrobów akcyzowych w składzie podatkowym (czyli sytuacji nie mającej odniesienia do przemieszczania wyrobów akcyzowych) umożliwił przepisem art. 47a ust. 3 ustawy magazynowanie w składzie podatkowym wyrobów akcyzowych o różnych statusach, przy czym magazynowanie takie możliwe jest pod warunkiem że:
  • ubytki i inne straty tych wyrobów są rozliczanie proporcjonalnie do ilości oraz okresu ich magazynowania;
  • ewidencja wyrobów akcyzowych prowadzona przez podmiot prowadzący skład podatkowy umożliwia identyfikację tych wyrobów.

Tym samym nie zasługuje na uwzględnienie stanowisko Wnioskodawcy, że skoro ustawodawca umożliwił pod pewnymi warunkami magazynowanie w składzie podatkowych w jednym zbiorniku wyrobów akcyzowych o różnych statusach, to oznacza to jednocześnie, że możliwe jest przemieszczanie wyrobów akcyzowych o różnych statusach w zbiorniku autocysterny. Są to bowiem dwie odmienne regulacje odnoszące się do innych czynności. Wyjątek odnoszący się do czynności prowadzonych w składzie podatkowym nie może być ? jak chciałby tego Wnioskodawca ? w drodze analogi rozszerzony na inne czynności nie objęte przepisem art. 47a ust. 3 ustawy. Gdyby zamiarem ustawodawcy było umożliwienie wspólnego przemieszczania wyrobów akcyzowych o różnych statusach w zbiorniku autocysterny to byłoby to wprost wskazane, poprzez odpowiednie regulacje (podobnie jak zostało to uczynione dla magazynowania w jednym zbiorniku wyrobów akcyzowych o różnych statusach w składzie podatkowym).

Reasumując, przemieszczanie poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy z zastosowaniem dokumentu e-DD objętego wnioskiem gazu płynnego o różnych statusach bez zachowania jego rozdzielności determinowanej stosowaną procedurą narusza wskazane przepisy prawa i uznane musi zostać za nieprawidłowe.
 
 
Alan Lipnicki
Młodszy Konsultant podatkowy
alan.lipnicki@isp-modzelewski.pl
tel. (22) 517 30 6
0