Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 13/2019

 

5. Możliwość złożenia zabezpieczenia akcyzowego na cały rok podatkowy z góry, przyjmując jako wysokość zabezpieczenia akcyzowego wartość szacowanej kwoty podatku akcyzowego do zapłaty.

 

 
Przedmiotem interpretacji indywidualnej z dnia 29 listopada 2018 r. (0111-KDIB3-3.4013.275.2018.1.WR) był stan faktyczny, w którym wnioskodawca w toku prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia wyrobów o kodzie CN 2710 19 99 w związku z czym realizuje obowiązki nałożone na nią w treści art. 78 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym.
Wnioskodawca dokonuje również wewnątrzwspólnotowego nabycia wyrobów energetycznych o kodzie CN 3403 19 80 przeznaczonych wyłącznie do celów innych niż opałowe, jako dodatki lub domieszki do paliw opałowych, do napędu silników spalinowych oraz jako dodatki lub domieszki do paliw spalinowych, które opodatkowane są zerową stawką podatku akcyzowego na podstawie art. 89 ust. 2c ustawy o podatku akcyzowym, w związku z czym w stosunku do tych wyrobów wnioskodawczyni nie jest zobowiązana spełniać obowiązków wynikających z treści art. 78 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym.
W powyższym stanie faktycznym wnioskodawca zadał pytanie Czy w związku z dokonywaniem wewnątrzwspólnotowego nabycia wyrobów o kodzie CN 2710 19 99 Wnioskodawczyni może uczynić zadość obowiązkom opisanym w art. 78 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym, poprzez złożenie zabezpieczenia akcyzowego na cały rok podatkowy z góry, przyjmując jako wysokość zabezpieczenia akcyzowego wartość szacowanej kwoty podatku akcyzowego do zapłaty?

Jak wskazał Organ: Odnosząc powyższe przepisy do przedstawionego we wniosku opisu sprawy, stwierdzić należy, że Wnioskodawca dokonując nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów o kodzie Nomenkla-tury Scalonej CN 2710 19 99 objętych stawką akcyzy inną niż stawka 0 zł, będzie rodziło po stronie Wnioskodawcy obowiązek złożenia zabezpieczenia akcyzowego w oparciu o art. 78 ust. 3 w zw. z art. 78 ust. 1 pkt 3a ustawy o podatku akcyzowym.
Stosownie do art. 63 ustawy o podatku akcyzowym zabezpieczenie może być przez Wnioskodawcę złożone na czas oznaczony lub nieoznaczony i może ono zabezpieczać jedno lub więcej zobowiązań. Natomiast w myśl, przywołanego powyżej, przepisu art. 65 ust. 1a pkt 1 ustawy o podatku akcyzowego, Wnioskodawca, na swój pisemny wniosek będzie miał możliwość złożenia zabezpieczenia generalnego, którym zabezpieczy swoje zobowiązania podatkowe w podatku akcyzowym, do których zapłaty może być zobowiązana Spółka.
Natomiast art. 65 ust. 3a daje Wnioskodawcy możliwość oszacowania wysokości zobowiązań podatkowych, które mają być objęte zabezpieczeniem i w ten sposób określenie wysokości zobowiązania, które w każdym czasie pozwoli na pokrycie tych zobowiązań. Ponadto Ustawodawca, zarówno w art. 63 jak i 65, jak też w innym miejscu ustawy o podatku akcyzowym, nie zawarł przepisu, który nie pozwalałby Wnioskodawcy na złożenie zabezpieczenia akcyzowego na okres roku podatkowego.
Konkludując Wnioskodawca ma możliwość w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia wyrobów o kodzie Nomenklatury Scalonej CN 2710 19 99 objętych stawką akcyzy inną niż 0 zł., dla wypełnienia obowiązku wynikającego z art. 78 ust. 3 w zw. z art. 78 ust. 1 pkt 3a ustawy o podatku akcyzowym, złożenia zabezpieczenia akcyzowego za cały rok podatkowy z góry w wysokości szacowanej kwoty zobowiązań podatkowych w podatku akcyzowym, bowiem taką możliwość dają przepisy o zabezpieczeniu akcyzowym, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów o zabezpieczeniu generalnym.
Jak wskazał ponado Organ, w świetle wyżej poczynionych uwag, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania 2 jest prawidłowe, ale prawidłowość ta nie wynika z treści przepisów art. 78 ust. 1 i 3 ustawy o podatku akcyzowym, jak wskazał pełnomocnik Wnioskodawcy, ale z brzmienia przepisów regulujących zabezpieczenie akcyzowe.
 
Alan Lipnicki
Młodszy Konsultant podatkowy
alan.lipnicki@isp-modzelewski.pl
tel. (22) 517 30 60