Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 13/2019

 

7. Różnice pomiędzy kwotą należnych wpłat dziennych, a podatkiem należnym w AKC-4/A.

Czy dopuszczalna jest sytuacja, gdzie występują rozbieżności pomiędzy wykazanymi w AKC-4/A wartościami wpłat dziennych (sekcja E) a wykazaną wartością podatku należnego (sekcja D)?

Odpowiedzi na przedmiotowe pytanie udzielił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 15 lutego 2019 r. (0111-KDIB3-3.4013.265.2018.2.PK), w której to zostało stwierdzone: ?Wzory deklaracji zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 24 stycznia 2018 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku akcyzowego oraz deklaracji w sprawie przedpłaty akcyzy (Dz. U. poz. 273). Deklaracje podatkowe składają się z formularza głównego AKC-4/AKC-4zo oraz z formularzy szczegółowych o podatku akcyzowym, dotyczących poszczególnych grup wyrobów akcyzowych. Podatek akcyzowo od alkoholu etylowego rozlicza się na deklaracji AKC-4/A (wzór deklaracji został określony w załączniku nr 2 ww. rozporządzenia).

Deklaracji AKC-4/A – poza pozycjami przeznaczonymi do identyfikacji podatnika ? składa się z czterech części:
1. część C deklaracji przeznaczona jest na obliczenie wysokości podatku,
2. część D deklaracji przeznaczona jest na rozliczenie podatku akcyzowego,
3. część E deklaracji przeznaczona jest na wykazanie informacji o wpłatach dziennych,
4. część F deklaracji przeznaczona jest na obliczenie wysokości podatku akcyzowego od poszczególnych wyrobów.

 

Dane wynikające z ww. części deklaracji AKC-4/A, są następnie uwzględniane w deklaracji AKC-4/AKC-4zo, w celu globalnego rozliczenia podatku akcyzowego przez podatnika za dany okres rozliczeniowy.

Z wniosku wynika, że Wnioskodawca jest producentem napojów w tym alkoholowych i z tego tytułu składa deklaracje dla podatku akcyzowego AKC-4/AKC-4zo wraz z załącznikiem AKC-4A. Spółka prowadzi Skład Podatkowy i zobowiązana jest wpłacać zaliczki dzienne na podatek akcyzowy.

(?) w poz. 173 części E deklaracji AKC-4/A wykazuje się sumę należnych wpłat dziennych za dany miesiąc wynikających z powstałego zobowiązania podatkowego. Kwota ta uwzględnia, koszty prawidłowo nałożonych banderol oraz ewentualnych zwolnień i obniżeń. Poz. 173 deklaracji AKC-4/A (jeżeli podatnik nie dokonuje rozliczenia nadwyżki z poprzedniego okresu rozliczeniowego ani nie dokonuje wpłat wyższych niż należne) wina, co do zasady, równać się kwocie z poz. 175 deklaracji.

Natomiast w pozycji 16 z części D deklaracji AKC-4/A wykazuje się podatek należny. Jak wynika z objaśnień do poz. 16 jest w niej ujmowana wartość kwoty podatku, wynikająca z poz. 260 deklaracji, pomniejszona o ewentualne zwolnienia i obniżki, o wartość podatkowych znaków akcyzy oraz ewentualnie o wartość przedpłaty.
Zatem wartość wykazana w poz. 173 winna być, co do zasady, tożsama z kwotą wykazaną w poz. 16 (ewentualne różnice mogą wynikać z zaokrągleń).

W tym miejscu warto zauważyć, jaka wartość winna być wykazana w poz. 260 tabeli F deklaracji AKC-4/A. Mianowicie w tabeli F wskazuje się całkowitą ilość poszczególnych wyrobów, dla których ustalono odrębne stawki podatkowe (w tabeli tej nie trzeba wykazywać poszczególnych wyrobów w rozbiciu ze względu na nazwę handlową lecz ze względu na grupę wyrobów, dla których ustalono odrębne stawki podatku), w przeliczeniu na 100% alkohol etylowy, co do których powstało zobowiązanie podatkowe w akcyzie. Zatem określając kwotę podatku w pierwszej kolejności należy określić całkowitą ilość (sumę) wyrobów alkoholowych w hektolitrach 100% vol. alkoholu etylowego względem których powstało zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym.
Dopiero tak określona ilość winna zostać wskazana w tabeli F deklaracji AKC-4/A z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku i od tej ilości powinna zostać obliczona kwota podatku w zł.

Należy zatem stwierdzić, że o ile nie wynika to z dokonanych zaokrągleń przy obliczaniu poz. 260 deklaracji, nie powinny wystąpić różnice pomiędzy wartościami wykazanymi w poz. 173 i 16 deklaracji AKC-4/A. Natomiast w sytuacji gdy pomiędzy ww. pozycjami wynika rozbieżność zachodzi konieczność weryfikacji dokonanych obliczeń czy też poprawności dokumentów źródłowych z których pobrano dane do obliczenia poz. 173 i 260, a w konsekwencji poz. 16 deklaracji AKC-4/A.

Natomiast sama wartość z poz. 173 deklaracji AKC-4/A nie jest przenoszona do deklaracji AKC-4/AKC-4zo.
Do obliczenia podatku do zapłaty pobierane są kwoty z poz. 175 deklaracji AKC-4/A oraz z poz. 260 (pomniejszone o ewentualne zwolnienia i obniżki oraz kwoty stanowiące wartość podatkowych znaków akcyzy), przy czym należy zauważyć, że wartość poz. 175 jest obliczana przy uwzględnieniu wartości z poz. 173. Innymi słowy suma uiszczonych wpłat dziennych, co do zasady, powinna odzwierciedlać kwoty podatku akcyzowego naliczonego za dany miesiąc. Niemniej jednak nie można uznać, że suma zaokrąglonych wpłat dziennych stanowi kwotę podatku akcyzowego należnego za dany miesiąc?.

W związku z powyższym organ stwierdził, że wartości wskazane w poz. 16 i poz. 175 powinny być co do zasady tożsame ? mogą się zdarzyć jedynie niewielkie różnice wynikające z zaokrągleń. Powyższe wynika z przytoczonego powyżej sposobu uzupełniania deklaracji AKC-4/A, przy czym zaznaczyć należy, że nie można uznać, że suma zaokrąglonych wpłat dziennych stanowi kwotę podatku należnego
.
Maciej Jendraszczyk
Doradca podatkowy
Nr wpisu 12 238
Konsultant Podatkowy
w Oddziale Wielkopolskim
maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl
tel. 618483348