Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 14/2019

 

2. Zwolnienie od akcyzy samochodu osobowego przywożonego z innego państwa członkowskiego w ramach „mienia przesiedlenia”.

Na podstawie art. 110 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej określanej jako „ustawa”) zwolnieniu od akcyzy podlega przywóz samochodu osobowego przez osobę fizyczną przybywającą na terytorium kraju na pobyt stały lub powracającą z czasowego pobytu z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju.

Zwolnienie to znajduje zastosowanie, jeżeli łącznie są spełnione następujące warunki:

1) samochód osobowy jest przeznaczony do użytku osobistego tej osoby;

2) samochód osobowy służył do użytku osobistego tej osoby w miejscu poprzedniego jej pobytu w państwie członkowskim Unii Europejskiej przez okres co najmniej 6 miesięcy przed zmianą miejsca pobytu;

3) osoba ta przedstawi właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego dowód potwierdzający spełnienie warunku, o którym mowa w pkt 2;

4) samochód osobowy nie zostanie sprzedany, wynajęty lub w jakikolwiek inny sposób oddany do użytku osobie trzeciej przez okres 12 miesięcy, licząc od dnia jego przywozu na terytorium kraju;

5) samochód osobowy został nabyty lub wprowadzony do obrotu zgodnie z przepisami dotyczącymi opodatkowania obowiązującymi w państwie członkowskim Unii Europejskiej, w którym osoba fizyczna miała miejsce zamieszkania, a przy wywozie nie zastosowano zwolnienia od akcyzy lub zwrotu podatku.
 
Zgodnie z art. 110 ust. 6 ustawy, właściwy naczelnik urzędu skarbowego wydaje zaświadczenie stwierdzające zwolnienie od akcyzy. Z kolei, według art. 110 ust. 7 ustawy, w przypadku przywozu z terytorium innego państwa członkowskiego, zwolnienie to obowiązuje, jeżeli samochód osobowy został przywieziony przed upływem 12 miesięcy od dnia osiedlenia się osoby fizycznej na terytorium kraju.
W interpretacji indywidualnej nr 0111-KDIB3-3.4013.223.2018.3.WR z dnia 14 grudnia 2018 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził m.in., że gdy podatnik uzyskał od Naczelnika Urzędu Skarbowego zaświadczenie o zwolnieniu z akcyzy w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym samochodu osobowego, który był Niemczech ze względu na ulgi ubezpieczeniowe zarejestrowany na podatnika, niemniej należał do majątku wspólnego podatnika i jego żony, a następnie został z Niemiec przy powrocie podatnika i jego rodziny przemieszczony do Polski – samochód ten może być bez utraty prawa do skorzystania ze zwolnienia czasowo użytkowany przez żonę podatnika.
Zgodnie bowiem z art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny).
Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Stosownie zaś do art. 43 § 1 powołanego kodeksu oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Żona podatnika nie powinna zatem zostać uznana za osobę trzecią i czasowe użytkowanie przez nią, zwolnionego z akcyzy na podstawie art. 110 ustawy o podatku akcyzowym samochodu osobowego zarejestrowanego na podatnika, nie stanowi naruszenia przepisu art. 110 ust. 1 pkt 4 tej ustawy.
Jednakże ? w ocenie Organu interpretacyjnego – udostępnienie samochodu przywiezionego z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju w ramach „mienia przesiedlenia” do użytkowania innej bliskiej rodzinie (np. rodzicom, rodzeństwu) stanowi złamanie warunków zwolnienia od akcyzy. Zgodnie z wyżej powołanym art. 110 ust. 1 pkt 4 ustawy, dla zachowania zwolnienia samochód osobowy nie może zostać sprzedany, wynajęty lub w jakikolwiek inny sposób oddany do użytku osobie trzeciej przez okres 12 miesięcy, licząc od dnia jego przywozu na terytorium kraju. Według Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej warunek nieodstępowania narusza nie tylko przeniesienie własności samochodu, lecz także każde jego oddanie we władztwo osób trzecich.
Pojęcie „osoba trzecia” nie zostało zdefiniowane ani na gruncie regulacji prawnej podatku akcyzowego, ani w prawie cywilnym. Jednakże za osobę trzecią można uznać podmiot, który nie jest związany ze stosunkiem łączącym inne podmioty. Według Dyrektora KIS chodzi tutaj o pewien nieograniczony zbiór osób, a więc w przedmiotowej sprawie, osobą trzecią jest każda osoba, pozostająca poza kręgiem właścicieli (współwłaścicieli) samochodu.
W przypadku zatem, gdy samochód w okresie 12 miesięcy będzie oddany do użytku osobie spoza kręgu właścicieli powstanie zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym.
 
 
dr Joanna Kiszka
Starszy konsultant podatkowy
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. (32) 259 71 50