Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 15/2019

6. Stosowanie dziesiętnej wielokrotności kilograma na fakturach sprzedaży wyrobów węglowych.

 

Przedmiotem interpretacji indywidualnej z dnia 3 grudnia 2019 r. (nr 0111-KDIB3-3.4013.228.2018.1.JS) była odpowiedź na następujące pytanie: Czy prawidłowym będzie stosowanie dziesiętnej wielokrotności kilograma na fakturach sprzedaży wyrobów węglowych na terytorium kraju finalnemu nabywcy węglowemu: l tona = 103 kg lub 1 Mg = 103 kg, stosując się do art. 1 pkt 7 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy ? Prawo celne?

Jak wskazał Organ: Zgodnie z art. 1 pkt 7 lit. b ustawy zmieniającej, w art. 31a ustawy o podatku akcyzowym, po ust. 3 dodaje się m.in. ust. 3a w brzmieniu: ?3a. Faktura, o której mowa w ust. 3 pkt 1 lit. a, zawiera pozycję CN wyrobów węglowych oraz ich ilość wyrażoną w kilogramach?. Stosownie zaś do art. 1 pkt 7 lit. c w zw. z art. 13 ustawy zmieniającej, z dniem 1 stycznia 2019 r. uchylony zostanie art. 31a ust. 4 ustawy o podatku akcyzowym. Wskazać należy, że w świetle przepisów prawa podatkowego, faktury są dokumentami potwierdzającymi rzeczywiste transakcje gospodarcze dokonywane przez podatnika. Faktura pełni szczególną rolę dowodową, dlatego też niezwykle istotne jest uwzględnienie i prawidłowe oznaczenie wszystkich niezbędnych elementów faktury.
Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca dokonuje m.in. sprzedaży wyrobów węglowych na rzecz finalnych nabywców węglowych na terytorium kraju. Wątpliwości Wnioskodawcy budzi przepis art. 31a ust. 3a w brzmieniu od 1 stycznia 2019 r., tj. ?Faktura, o której mowa w ust. 3 pkt 1 lit. a, zawiera pozycję CN wyrobów węglowych oraz ich ilość wyrażoną w kilogramach?. W przedmiotowej sprawie, Wnioskodawca planuje wystawianie faktur na rzecz finalnych nabywców węglowych, stosując jednostkę miary w postaci dziesiętnej wielokrotności kilograma, tj. 1 tona = 103 kg lub 1 Mg = 103 kg. Należy podkreślić, że przepis art. 31a ust. 3a w brzmieniu od 1 stycznia 2019 r. wyraźnie stanowi, że faktura, o której mowa w ust. 3 pkt 1 lit. a tego artykułu, tj. wystawiona przez sprzedawcę wyrobów węglowych, musi zawierać po pierwsze ? pozycję CN wyrobów węglowych, a także ? ich ilość, wyrażoną w kilogramach.
Oznacza to, że jednym z warunków koniecznych do zwolnienia od akcyzy w przypadku sprzedaży wyrobów węglowych na terytorium kraju finalnemu nabywcy węglowemu, jest wystawienie przez sprzedawcę na rzecz finalnego nabywcy węglowego faktury, zawierającej łącznie oba wskazane w przepisie elementy. Skoro zatem w stanie prawnym od 1 stycznia 2019 r. ustawodawca w treści przepisu art. 31a ust. 3 lit. a ustawy o podatku akcyzowym wprost wskazuje niezbędne dane, które muszą znaleźć się na fakturze wystawianej na rzecz finalnego nabywcy węglowego, tzn. pozycję CN oraz ilość wyrobów węglowych w kilogramach, oznacza to, że odnosząc się do miary w postaci kilograma, wymagane jest stosowanie takiej dokładności (w celu zastosowania zwolnienia od podatku).
Przy czym, wskazać należy, że powyższe nie wyklucza podawania na fakturze ilości wyrobów węglowych również w dziesiętnych wielokrotnościach kilograma (tonach, Mg), w przypadku dokumentowania sprzedaży tych wyrobów o takich ilościach na rzecz finalnych nabywców węglowych. Reasumując, dopuszczalne jest wystawianie faktury dokumentującej sprzedaż wyrobów węglowych na rzecz finalnego nabywcy węglowego stosując jednostkę miary jako dziesiętną wielokrotność kilograma, tj. ?1 tona = 103 kg? lub ?1 Mg = 103 kg? z odpowiednią ilością miejsc po przecinku.
 

Alan Lipnicki
Młodszy Konsultant podatkowy
alan.lipnicki@isp-modzelewski.pl
tel. (22) 517 30 60