Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 15/2019

 

 

 

 

OPODATKOWANIE AKCYZĄ NAPOJÓW ALKOHOLWYCH

 

1. Zwolnieni z akcyzy alkoholu etylowego.

 
Zwolnienie od akcyzy na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy o podatku akcyzowym, dotyczy alkoholu etylowego zawartego w artykułach spożywczych oraz półproduktach, o których mowa w art. 32 ust. 4 pkt 3 lit. d ustawy. Ustawodawca nie zdefiniował nigdzie pojęcia artykułu spożywczego, a co do półproduktu to stwierdził w art. 32 ust. 4 pkt 3 lit. d ustawy, że ma on służyć do wytwarzania artykułów spożywczych. Oznacza to, że artykuł spożywczy, zgodnie z intencją ustawodawcy, ma stanowić produkt finalny w procesie wytwarzania, do czego zużywane będą półprodukty.

Przepis art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy odwołuje się do art. 32 ust. 4 pkt 3 lit. d ustawy, w którym jest mowa o napojach alkoholowych używanych bezpośrednio do wytwarzania artykułów spożywczych – rozlewanych lub innych oraz jako składnik półproduktów służących do wytwarzania artykułów spożywczych rozlewanych lub innych. Ustawodawca zastrzegł jednak, że w każdym przypadku zawartość alkoholu etylowego w tych artykułach spożywczych nie może przekraczać 8,5 litra alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wyrobów czekoladowych i 5 litrów alkoholu 100% vol. na 100 kg produktu dla wszystkich innych wyrobów. Posłużenie się przez ustawodawcę sformułowaniem „w każdym przypadku” wskazuje, że zamieszczone w art. 32 ust. 4 pkt 3 lit. d limity ilościowe alkoholu dotyczą zarówno artykułów spożywczych, czyli gotowych produktów, jak i półproduktów (towarów handlowych), służących do wytwarzania artykułów spożywczych.

Powyższą wykładnię potwierdza przepis art. 27 ust. 1 lit. f Dyrektywy 92/83/EWG, który zwalnia produkty objęte tą Dyrektywą, gdy są one używane bezpośrednio lub jako składnik do półproduktów do wytwarzania środków spożywczych (rozlewanych lub innych) pod warunkiem że w każdym przypadku zawartość alkoholu w tych produktach nie przekracza: 8,5 litra czystego alkoholu na 100 kg produktu dla wyrobów czekoladowych i 5 litrów czystego alkoholu na 100 kg produktu dla wszystkich innych wyrobów. Brzmienie tego przepisu przesądza, że prawodawca unijny miał na myśli zastosowanie powyższych limitów zarówno do wytwarzanych środków spożywczych, jak i do półproduktów. Świadczy o tym zawarte w tym przepisie odniesienie do składników półproduktów oraz posłużenie się wyrażeniem „w każdym przypadku”.

Podobny wniosek wynika z wyroku TSUE z dnia 19 kwietnia 2007 r. sygn. akt C-63/06, zgodnie, z którym „… celem, któremu służą zwolnienia przewidziane w dyrektywie 92/83 jest między innymi zneutralizowanie wpływu akcyzy na alkohol będący półproduktem wchodzącym w skład innych produktów handlowych lub przemysłowych”. Tym samym już sam alkohol, który podlega zwolnieniu jest półproduktem stanowiącym część innych produktów lub półproduktów.

Zwolnienie, którym mowa w art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy odnosi się do artykułów spożywczych i półproduktów, o których mowa w art. 32 ust. 4 pkt 3 lit. d ustawy, tj. artykułów spożywczych zawierających alkohol etylowy 100% w ilości nie przekraczającej 5 litrów na 100 kg, jak i półproduktów służących do wytwarzania artykułów spożywczych pod warunkiem, że w każdym przypadku zawartość alkoholu 100% w wytworzonym (także z wykorzystaniem tego półproduktu) artykule spożywczym nie przekracza 5 litrów na 100 kg. Tym samym w sytuacji, gdy podatnik dokonuje nabycia wewnątrzwspólnotowego opisanych we wniosku półproduktów z przeznaczeniem do wytworzenia artykułów spożywczych zawierających powyżej 5 litrów alkoholu 100% vol. na 100 kg produktu, zwolnienie z art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy nie ma zastosowania
.
 
 

Marek Zagórski
konsultant podatkowy
marek.zagorski@isp-modzelewski.pl
tel. (22) 517 30 60