Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 15/2019

 

 

OPODATKOWANIE AKCYZĄ WYROBÓW TYTONIOWYCH

 

1. Produkcja środków ogrodniczych zawierających w składzie krajankę tytoniową a podatek akcyzowy.

Prowadzenie działalności w zakresie obrotu tytoniem podlega opodatkowaniu na gruncie ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym (dalej określanej jako: „ustawa”). Niemniej nie każdy produkt zawierający w składzie w szczególności krajankę tytoniową jest wyrobem akcyzowym.

Z uwagi na to, że niektóre środki ogrodnicze, w tym klasyfikowane do kodu CN 3808 99 90, pomimo zawartości w składzie krajanki tytoniowej, nie stanowią wyrobów akcyzowych, albowiem nie zostały wymienione w żadnej z pozycji załącznika nr 1 do ustawy, powstają wątpliwości związane z kwalifikacją tych produktów dla celów akcyzy. Dotyczą one m.in. możliwości produkowania takich wyrobów w składzie podatkowym.
W przepisach ustawy jak też aktów do niej wykonawczych brak jest regulacji, które wyłączałyby możliwość produkowania na terenie składu podatkowego (z wykorzystaniem maszyn i urządzeń będących na wyposażeniu składu podatkowego, jako nieodłącznej części instytucji, jaką jest skład podatkowy) wyrobów innych aniżeli wyłącznie wyroby akcyzowe.
W art. 47 ust. 3a pkt 1 ustawy przewidziano natomiast możliwość magazynowania w składzie podatkowym wyrobów niebędących wyrobami akcyzowymi, jeżeli spełnione zostaną warunki określone w tym przepisie, co w szczególności oznacza konieczność realizacji wymogów wynikających z art. 47 ust. 3 ustawy.
Jeśli zatem Podatnik posiada zezwolenie na produkcję wyrobów akcyzowych w składzie podatkowym i zamierza w tym składzie produkować również wyroby niebędące wyrobami akcyzowymi, np. z uwagi na wykorzystywanie wyrobów akcyzowych jako surowca do produkcji wyrobów nieakcyzowych, dopuszczalne jest dokonywanie takich czynności w składzie podatkowym, niemniej – zgodnie z art. 47 ust. 3a pkt 2 ustawy – w takiej sytuacji sposób magazynowania powinien pozwalać na oddzielenie wyrobów akcyzowych znajdujących się w procedurze zawieszenia poboru akcyzy od wyrobów niebędących wyrobami akcyzowymi, wyprodukowanych poza tą procedurą. Ponadto, poprzez analogię do art. 47 ust. 3 pkt 2 ustawy, sposób produkcji tych wyrobów powinien pozwalać na określenie ilości wyrobów akcyzowych nieobjętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy i wyrobów niebędących wyrobami akcyzowymi.
Jeśli w toku produkcji środków ogrodniczych zużywana jest krajanka tytoniowa, stanowiąca tytoń do palenia, nabywana bądź importowana w procedurze zawieszenia poboru akcyzy do składu podatkowego Podatnika, krajanka ta może być – przy wypełnieniu ustawowych obowiązków – wyprowadzana ze składu poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy do innego miejsca prowadzenia produkcji środków ogrodniczych zawierających krajankę poza składem podatkowym, bowiem produkcja tego wyrobu (niebędącego wyrobem akcyzowym) nie musi być realizowana w składzie podatkowym. Obowiązek produkcji w składzie podatkowym dotyczy wszak tylko wyrobów akcyzowych.
Takie m.in. wnioski wynikają z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0111-KDIB3-3.4013.66.2019.2.JS z dnia 18 kwietnia 2019r., wydanej na wniosek podmiotu, który z krajanki tytoniowej o kodzie CN 2403 19 90 nabywanej zarówno na terytorium kraju, jak i wewnątrzwspólnotowo oraz importowanej z kraju trzeciego w procedurze zawieszenia poboru akcyzy do składu podatkowego, wytwarza produkty oznaczone kodem CN 3808 99 90, z uwagi na nieodwracalność skażenia krajanki tytoniowej w procesie produkcji nie wykazujące właściwości wyrobu tytoniowego, tj. nie nadające się do palenia, przeznaczone jako środki odstraszające szkodniki. Interpretacja częściowo potwierdziła stanowisko Podatnika.
 
 
dr Joanna Kiszka
Starszy konsultant podatkowy
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. (32) 259 71 50