Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 16/2019

11. Obowiązek wpisu do ewidencji  wyrobów węglowych sprzedaży węgla na bazie przedpłat na terytorium kraju na rzecz odbiorców posiadających status FNW

Przedmiotem interpretacji indywidualnej z dnia 26 kwietnia 2019 r. (0111-KDIB3-3.4013.33.2019.1.PJ_ była m.in. odpowiedź na pytanie W którym momencie, w przypadku sprzedaży węgla na bazie przedpłat na terytorium kraju na rzecz odbiorców posiadających status FNW, na gruncie przepisów ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r., powstanie obowiązek dokonania przez Wnioskodawcę wpisu do ewidencji wyrobów węglowych określonej w art. 138i ust. 1 pkt 1 ustawy?
W stanie faktycznym interpretacji, wnioskodawca wskazał, że w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności zdarzają się przypadki, w których odbiorca węgla przed faktyczną realizacją dostaw węgla dokonuje przedpłaty na poczet przyszłych dostaw realizowanych w uzgodnionym z kontrahentem okresie czasu (np. w oparciu o umowy dotyczące realizacji dostaw węgla w okresie rocznym / wieloletnim lub w oparciu o zamówienia).
W takiej sytuacji Spółka wystawia: (i) faktury zaliczkowe w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1221, dalej: „ustawa o VAT”) na wartość dokonanej przedpłaty, które zawierać będą m.in. pozycję CN wyrobów węglowych oraz ich ilość w kilogramach oraz (ii) dowody dostaw węgla dokumentujące poszczególne wydania węgla, na poczet których kontrahent uiścił zaliczkę.
Dowód dostawy węgla zawiera m.in. pozycję CN wyrobów węglowych oraz ich ilość w kilogramach. Po zrealizowaniu dostaw, na poczet których kontrahent uiścił Spółce zaliczkę, w określonych przypadkach, zgodnie z regulacjami ustawy o VAT, może zostać wystawiona przez Spółkę faktura rozliczająca. Ilość węgla wskazana w fakturze zaliczkowej może różnić się od ilości węgla faktycznie wydanej na rzecz danego FNW. Ilość węgla faktycznie wydana na rzecz danego FNW wynikać będzie z wystawionych dowodów dostaw.
Różnice te mogą wynikać ze zmiany przez kontrahenta parametrów odbieranego węgla, które wpływają na jego cenę, a w konsekwencji na możliwą do odebrania ilość węgla na podstawie uiszczonej Spółce przedpłaty. W przypadku sprzedaży węgla na bazie przedpłat do wystawianych przez Spółkę faktur zaliczkowych wraz z dowodami dostawy są dołączane oświadczenia FNW, że nabywane wyroby węglowe są/zostaną przez niego przeznaczone do celów uprawniających do zwolnienia od akcyzy, o którym mowa w art. 31a ust. 3 pkt 3 w zw. z art. 31a ust. 3d ustawy w brzmieniu wprowadzonym nowelizacją.
Udzielając odpowiedzi na pytanie Organ wskazał, że w opisanym we wniosku przypadku obowiązek zaewidencjonowania sprzedaży wyrobów węglowych nie mógłby powstawać w momencie wystawienia faktury zaliczkowej ponieważ jednym z obowiązkowych elementów wpisu jest data sprzedaży wyrobów węglowych i data ich wydania finalnemu nabywcy węglowemu, które to informacje nie mogą być znane podmiotowi prowadzącemu ewidencję w momencie wystawiania faktury dokumentującej zapłatę zaliczki, przedpłaty.
Podobnie w sytuacji ? którą Wnioskodawca dopuszcza ? gdy ilość faktycznie wydanych wyrobów węglowych będzie różnić się od ilości węgla wskazanej w fakturze zaliczkowej, nie będzie można dokonać wpisu do ewidencji już w momencie wystawiania faktury zaliczkowej. Aby sprzedaż wyrobów węglowych finalnemu nabywcy węglowemu podlegała obowiązkowi wpisu do ewidencji musi być sprzedażą zwolnioną, pośredniczący podmiot węglowy musi posiadać więc niezbędne dokumenty uprawniające do objęcia wyrobów węglowych zwolnieniem: tj. fakturę dokumentującą sprzedaż oraz oświadczenie finalnego nabywcy węglowego że nabywane wyroby węglowe są przeznaczone do celów uprawniających do zwolnienia od akcyzy.
Takie oświadczenie może być zawarte w umowie, w fakturze ale także dołączone do faktury. Z uwagi na to, że oświadczenie nie musi być zawarte w fakturze (fakturze zaliczkowej) ale może być także do niej dołączone, w momencie wystawienia faktury zaliczkowej pośredniczący podmiot węglowy nie musi być w posiadaniu oświadczenia, a co za tym idzie kompletu dokumentów pozwalających na wpisanie sprzedaży do ewidencji. Wobec powyższego obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym będzie powstawał z tytułu sprzedaży wyrobów węglowych w momencie ich wydania finalnemu nabywcy węglowemu.
Co za tym idzie także moment powstania obowiązku wpisu do ewidencji wyrobów węglowych wystąpi, co do zasady, przy wydaniu wyrobów finalnemu nabywcy węglowemu. Wpisu do dokumentacji sprzedaży wyrobów węglowych, podlegającej zwolnieniu, a więc w sytuacji, gdy sprzedawca wystawił fakturę zawierającą pozycję CN wyrobów węglowych oraz ich ilość wyrażoną w kilogramach oraz uzyskał od finalnego nabywcy węglowego oświadczenie, że nabywane wyroby węglowego są przeznaczone do celów uprawniających do zwolnienia, sprzedawca powinien dokonać niezwłocznie po zakończeniu czynności wydania wyrobów węglowych, nie później jednak niż następnego dnia roboczego.
 

Alan Lipnicki
Młodszy Konsultant podatkowy
alan.lipnicki@isp-modzelewski.pl
tel. (22) 517 30 60