2. Konsekwencje zdarzeń powodujących konieczność zdjęcia znaków akcyzy.
W przypadku magazynowania w składzie podatkowym w ramach procedury zawieszenia poboru podatku wyrobów oznaczonych znakami akcyzy mogą zaistnieć zdarzenia powodujące konieczność zdjęcia tych znaków m.in. ze względu na utratę ich ważności w wyniku zmiany wzorów znaków akcyzy. Konieczność zdjęcia znaków akcyzy może być także spowodowana przekazaniem wyrobów do wolnych obszarów celnych, powtórnym ich wykorzystaniem lub też przeznaczeniem na zlewki.
W szczególności w art. 134 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej określanej jako: „ustawa”) wskazano, że w razie wprowadzenia nowego wzoru znaku akcyzy podmioty posiadające dotychczasowe znaki są obowiązane, w terminie 30 dni od dnia wprowadzenia tego wzoru, zwrócić niewykorzystane znaki podmiotowi, który je wydał, a dotychczasowe znaki akcyzy naniesione na opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych lub na wyroby akcyzowe przed wprowadzeniem nowego wzoru znaku akcyzy zachowują ważność przez okres 12 miesięcy, licząc od dnia wprowadzenia nowego wzoru, chyba że okres ten zostanie przedłużony w drodze rozporządzenia wydanego przez Ministra Finansów.
W związku z faktem, że na mocy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 maja 2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy (dalej: „rozporządzenie”), od 1 stycznia 2019 r. zmianie uległy wzory znaków akcyzy dla napojów spirytusowych wyroby akcyzowe, oznaczone wydanymi jej przed 1 stycznia 2019 r. znakami akcyzy, od 1 stycznia 2020 r. nie będą mogły być przedmiotem sprzedaży. Powstaje zatem pytanie o zasady zdjęcia znaków akcyzy z wyrobów akcyzowych, na które zostały naniesione.
Z art. 123 ust. 1 ustawy wynika, że znaki akcyzy mogą być zdjęte z opakowań jednostkowych wyrobów akcyzowych lub z wyrobów akcyzowych, na które zostały naniesione, jeżeli wyroby akcyzowe nie będą sprzedawane na terytorium kraju. Natomiast zgodnie z ust. 2 tego artykułu zgodę na zdjęcie znaków akcyzy wydaje właściwy naczelnik urzędu celnego na pisemny wniosek podmiotu obowiązanego do oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy lub właściciela wyrobów akcyzowych oznaczonych znakami akcyzy.
W § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2015 r. w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy doprecyzowano, że banderole naniesione na opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych lub na wyroby akcyzowe mogą być z nich zdjęte po uzyskaniu zgody właściwego naczelnika urzędu skarbowego, w przypadku gdy mają być zwrócone do podmiotu zagranicznego, od którego zostały otrzymane, w związku z wadami fizycznymi wyrobów lub przeznaczone są na eksport lub do dostawy wewnątrzwspólnotowej.
Należy wszakże odnotować, że powołane wyżej przepisy dotyczące możliwości zdjęcia znaków akcyzy nie mają zastosowania do wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Jak wynika bowiem z art. 117 ust. 1 ustawy, wyroby akcyzowe powinny być prawidłowo oznaczone odpowiednimi podatkowymi znakami akcyzy przed zakończeniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, a w przypadkach, o których mowa w art. 9b ust. 1 pkt 2 oraz w art. 47 ust. 1 pkt 1, 2, 4 lub 5, odpowiednio przed dokonaniem ich sprzedaży lub przekazaniem do magazynu wyrobów gotowych. Dopóki więc wyroby pozostają w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, nie ma konieczności oznaczania ich znakami akcyzy, a tym samym nie ma również przeszkód do ich zdjęcia, bez uzyskania zgody właściwego naczelnika urzędu skarbowego.
Dla realizacji owej czynności konieczne jest jednak spełnienie dodatkowych wymogów, takich jak:
? poinformowanie właściwego naczelnika urzędu celno-skarbowego. co najmniej na 3 dni przed zamierzonym zdjęciem, zniszczeniem lub kasowaniem, o planowanym terminie przeprowadzenia tych czynności oraz o rodzaju i ilości zdejmowanych, niszczonych lub kasowanych znaków akcyzy (§ 28 pkt 3 rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 10 maja 2017 r. w sprawie kontroli celno-skarbowej niektórych wyrobów akcyzowych),
? obecność kontrolującego (§ 15 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 10 maja 2017 r. w sprawie kontroli celno-skarbowej niektórych wyrobów akcyzowych),
? sporządzenie protokołu (art. 138m ust. 1 pkt 2 ustawy).
W świetle powyższego istnieje możliwość zdjęcia znaków akcyzy z wyrobów akcyzowych, magazynowanych w składzie podatkowym w procedurze zawieszenia poboru akcyzy oraz ponownego oznaczenia znakami akcyzy o aktualnym wzorze lub pozostawienia wyrobów bez oznaczenia, gdy nie jest to wymagane ze względu na ich przeznaczenie. Podmiot dokonujący wskazanych czynności nie musi uzyskiwać zgody właściwego naczelnika urzędu skarbowego, jednak ma obowiązek poinformować właściwego naczelnika urzędu celno-skarbowego o planowanych czynnościach, a ponadto jest zobligowany do realizacji ich w obecności kontrolującego oraz sporządzenia protokołu.
Prawidłowość wskazanych konkluzji potwierdza m.in. interpretacja indywidualna nr 0111-KDIB3-3.4013.108.2019.1.JS wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 13 czerwca 2019 r.
Należy dodać, że w powołanej interpretacji potwierdzono ponadto dopuszczalność obniżenia kwoty akcyzy o kwotę stanowiącą wartość podatkowych znaków akcyzy zarówno z tytułu pierwotnego oznaczenia znakami akcyzy wyrobów magazynowanych w składzie podatkowym w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, jak i ponownego ich oznaczenia podatkowymi znakami akcyzy według wzoru obowiązującego od 1 stycznia 2019 r. (po zdjęciu banderol, które utracą ważność wraz z końcem roku), przy czym przedmiotowe obniżenie jest możliwe nie wcześniej niż następnego dnia po naniesieniu znaków akcyzy na dany wyrób akcyzowy lub opakowanie jednostkowe.
dr Joanna Kiszka
Starszy konsultant podatkowy
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. (32) 259 71 50