8. Przeznaczenie wyrobów gazowych do celów opałowych przez gospodarstwa domowe
W wyroku z dnia 9 listopada 2018 r. (sygn. I GSK 981/16) Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że dokonując prowspólnotowej wykładni art. 31b ust. 2 pkt. 1 ustawy o podatku akcyzowym należałoby przyjąć, że prawo do zwolnienia przysługuje podmiotowi, mającemu status gospodarstwa domowego, z tytułu zakupu przez ten podmiot wskazanych w tym przepisie wyrobów gazowych.
Sąd podkreślił, że intencją prawodawcy unijnego było bowiem, aby zwolnieniu podlegały wyroby gazowe wykorzystywane bezpośrednio przez gospodarstwa domowe, a nie przez podmioty dokonujące zakupu wyrobów gazowych w celu wytworzenia energii cieplnej (w postaci c.o. i ciepłej wody) dla potrzeb tych gospodarstw domowych.
W uzasadnieniu wskazano ponadto, że przepisy ustawy o podatku akcyzowym nie zawierają pełnej legalnej definicji „gospodarstwa domowego”, co zobowiązywało przy ustalaniu znaczenia tego zwrotu do uwzględnienia nie tylko treści ust. 8 art. 31b ustawy, ale też powszechnego jego rozumienia.
Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego z treści ust. 8 art. 31b ustawy wynika, że nieruchomość, która jest wykorzystywana w całości na cele związane z działalnością gospodarczą, mimo iż zużycie wyrobów gazowych nie przekracza ilości wskazanej w ust. 6 pkt 1 lub 2 art. 31b ustawy, nie jest gospodarstwem domowym, a co za tym idzie nie korzysta ze zwolnienia w omawianym zakresie.
Jak należy przypuszczać, dokonanie tego rodzaju zastrzeżenia było konieczne ze względu na wyrażoną w dyrektywie energetycznej zasadę proporcjonalnego rozliczania w przypadku mieszanego zastosowania wyrobów akcyzowych (do celów gospodarczych i niegospodarczych).
Sąd podkreślił również, że skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w art. 31b ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym wymaga łącznego spełnienia określonych w nim kryteriów, co oznacza, że wykorzystanie przez spółkę wyrobów gazowych na cele opałowe nie daje prawa do zwolnienia z akcyzy, skoro podmiot ten nie posiadał statusu „gospodarstwa domowego”.
Zwolnienie to nie obejmuje wykorzystania przez gospodarstwo domowe energii cieplnej czy ciepłej wody. W tym przypadku gospodarstwo domowe korzysta jedynie z energii cieplnej dostarczonej przez inny podmiot, samo zaś nie wykorzystuje bezpośrednio wyrobu gazowego na cele opałowe.
Gdyby intencją ustawodawcy było zwolnienie z opodatkowania akcyzą energii wytworzonej z gazu, to przedmiotem zwolnienia byłaby objęta energia cieplna wytworzona z użycia gazu.
Agata Strocka
Konsultant podatkowy
Główny specjalista
w Dziale Audytu Podatkowego
agata.strocka@isp-modzelewski.pl
tel.: (22) 517 30 69