12. „Cel opałowy” a opodatkowanie akcyzą wyrobów węglowych – wyrok NSA
Dla objęcia wyrobu węglowego podatkiem akcyzowym oprócz jego zawarcia w omówionym wyżej katalogu niezbędne jest ponadto jego użycie na „cel opałowy”. Zgodnie z przepisami u.p.a. przeznaczenie wyrobu węglowego rozstrzyga o zakwalifikowaniu go jako wyrobu akcyzowy podlegający opodatkowaniu. Wyroby węglowe wykorzystywane do innych celów niż opałowy należy uznać za nie posiadające przymiotu wyrobów akcyzowych, a tym samym za pozostające poza dyspozycją norm ustawy. Należy podkreślić, że semantyka pojęcia „cel opałowy” oraz jego znaczenie prawne, budziła wątpliwości zarówno organów podatkowych jak i sądów ? nie tylko w Polsce.
Na gruncie krajowym NSA w wyroku z dnia 27 października 2010 r., sygn. I GSK 1172/09.przychylił się do argumentacji sądu I instancji, że ze względu na brak definicji zarówno w prawie wspólnotowym jak i krajowym wyrażenia „cel opałowy”, należy od-nieść do jego znaczenia w języku potocznym. ?W tym ujęciu słowo opalać oznacza ogrzać wnętrze za pomocą spalania odpowiednich materiałów, opał – to czym się pali, materiał do ogrzewania, zaś opałowy – materiał służący do opalania (Słownik języka polskiego, pod. red. M. Szymczaka, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1995, t. II, str. 500-501; Słownik języka polskiego, pod red. W. Doroszewskiego, PWN, Warszawa 1997, t. V, str. 1004-1006). W potocznym znaczeniu opalanie oznacza zatem wytworzenie ciepła w określony sposób tj. przez spalanie różnego rodzaju materiałów (stałych, ciekłych lub gazowych).
Tylko zatem tak użyty materiał jest wykorzystany na cele opałowe.? W ocenie NSA ?pojęcia tego nie można ograniczyć wyłącznie do sytuacji, w których energia cieplna wytwarzana w związku ze spalaniem olejów mineralnych jest używana w celach grzewczych. Zakres tego pojęcia rozciąga się bowiem również na takie przypadki, gdy wyprodukowane ciepło zużywane jest w innych celach niż grzewcze?.
Marek Zagórski
konsultant podatkowy
marek.zagorski@isp-modzelewski.pl
tel. (22) 517 30 60