17. Wyroby węglowe zużywane przez podmioty energochłonne
Zgodnie z art. 31a ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym zwolnieniu od akcyzy podlegają wyroby węglowe zużywane przez zakłady energochłonne do celów opałowych. Zastosowanie tego zwolnienia może jednak okazać się problemowe ze względu na niejasne sformułowanie definicji zakładu energochłonnego.
W art. 31a ust. 10 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym ustawodawca wskazał, iż: „Przez zakłady energochłonne rozumie się podmioty, u których udział zakupu wyrobów węglowych w wartości produkcji sprzedanej wynosi nie mniej niż 10% w skali roku poprzedzającego rok, w odniesieniu do którego jest ustalany procentowy udział. Zakład energochłonny nie może być mniejszy niż zorganizowana część przedsiębiorstwa rozumiana jako organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania”.
Warunki materialne zastosowania wspomnianego zwolnienia można zatem ująć następująco:
1) węgiel jest zużywany przez podmiot stanowiący co najmniej zorganizowaną część przedsiębiorstwa;
2) udział zakupu wyrobów węglowych w wartości produkcji sprzedanej w poprzednim roku wynosi nie mniej niż 10%.
W pojęciu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, którym posłużono się w powyższym przepisie, należy podkreślić iż w praktyce może ono wiązać się z dużym ryzykiem po stronie podatników, którzy postanowią wyliczać „współczynnik” dla właśnie wydzielonej części swojego przedsiębiorstwa. Przepis na swój użytek sam definiuje „zorganizowaną część przedsiębiorstwa” i nie pozostawia wątpliwości, iż nie chodzi w nim o zlepek przypadkowo ze sobą połączonych składników.
Wydzielona część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalną całość, nie wystarczy zatem zorganizowanie jakiekolwiek masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym.
Malwina Sik
Konsultant podatkowy, aplikant adwokacki
malwina.sik@isp-modzelewski.pl
tel. (22) 517 30 60