3. Napełnienie tytoniem do palenia gilz papierosowych umieszczonych w zautomatyzowanym urządzeniu do wyrobu papierosów a podatek akcyzowy
WW wyroku z dnia 14 grudnia 2018 r. (sygn. I GSK 900/16) Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że napełnienie tytoniem do palenia gilz papierosowych umieszczonych w zautomatyzowanym urządzeniu do wyrobu papierosów, których posiadaczem i faktycznym dysponentem był podatnik, stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu, której charakter świadczy o sprzedaży gotowego wyrobu w postaci papierosów.
Sąd podkreślił ponadto, że jeżeli podatnik był organizatorem procesu wytwórczego, to fakt, że klienci obsługiwali również wskazane urządzenia należące do podatnika, nie zmienia charakteru jego działalności, bowiem wszystkie czynności klientów związane z napełnianiem gilz wykonywane były pod nadzorem obsługi punktu sprzedaży i przy użyciu półproduktów (surowców) podatnika lub od niego nabytych.
Przedstawiona w uzasadnieniu ocena stanu faktycznego rozpatrywanej sprawy potwierdzona jest w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego. Na gruncie bowiem podobnych stanów faktycznych, w ramach których produkowano papierosy za producenta uznawano podmioty, które organizowały, realizowały, a w zakresie nielicznych czynności wykonywanych przez klientów również nadzorowały proces produkcji.
Za producenta należy uznać osobę fizyczną lub prawną mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Unii Europejskiej, która przekształca tytoń w wyroby przemysłowe przeznaczone do sprzedaży detalicznej. Podkreślenia wymaga zatem przesłanka charakteryzująca producenta, tj. przekształcanie tytoniu w wyroby przemysłowe przeznaczone do sprzedaży detalicznej.
Agata Strocka
Konsultant podatkowy
Główny specjalista
w Dziale Audytu Podatkowego
agata.strocka@isp-modzelewski.pl
tel.: (22) 517 30 69