Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 18/2019

 

 

 

 

2. Zdjęcie banderoli z wyrobów akcyzowych w celu oznaczenia ich znakami zgodnymi z aktualnym wzorem

Z dniem 1 stycznia 2019 r. wprowadzono nowy wzór znaków akcyzy (banderol) dla wyrobów spirytusowych. Jak powinni w związku z powyższym zachować się podatnicy, którzy magazynują w składzie podatkowym w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy napoje spirytusowe oznaczone dotychczasowymi znakami?

W przedmiotowej kwestii wypowiedział się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 13 czerwca 2019 r. (0111-KDIB3-3.4013.108.2019.1.JS) wskazując: ?W myśl art. 120 ust. 1 ustawy, znaki akcyzy mogą mieć w szczególności postać banderol, znaków cechowych lub odcisków pieczęci.
Znak akcyzy jest nanoszony na opakowanie jednostkowe wyrobu akcyzowego lub bezpośrednio na wyrób akcyzowy w taki sposób, aby zdjęcie znaku lub otwarcie opakowania w miejscu przeznaczonym do jego otwierania albo użycie wyrobu powodowały trwałe i widoczne uszkodzenie znaku w sposób uniemożliwiający jego powtórne użycie, chyba że znak akcyzy jest nanoszony bezpośrednio na wyrób akcyzowy w sposób trwały (art. 120 ust. 2 ustawy).
Na podstawie delegacji ustawowej z art. 123 ust. 4 ustawy o podatku akcyzowym wydane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2015 r. w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 428), dalej zwane „rozporządzeniem”.
Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 1 w zw. z § 3 ust. 1 tego rozporządzenia, wprowadza się podatkowe znaki akcyzy w postaci banderol podatkowych, których wzory określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
Na podstawie § 5 ust. 4 tego rozporządzenia, zdjęcie banderol odbywa się w obecności upoważnionego do przeprowadzenia kontroli pracownika organu podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 6.
W przypadku gdy banderole zdjęte z opakowań jednostkowych wyrobów akcyzowych lub z wyrobów akcyzowych zwracane są wytwórcy, kopia protokołu z tej czynności przekazywana jest do wytwórcy (§ 5 ust. 6 rozporządzenia).
W przypadku wprowadzenia nowego wzoru znaku akcyzy, podmioty posiadające dotychczasowe znaki są obowiązane, w terminie 30 dni od dnia wprowadzenia tego wzoru, zwrócić niewykorzystane znaki podmiotowi, który je wydał (art. 134 ust. 1ustawy).
Dotychczasowe znaki akcyzy naniesione na opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych lub na wyroby akcyzowe przed wprowadzeniem nowego wzoru znaku akcyzy zachowują ważność przez okres 12 miesięcy, licząc od dnia wprowadzenia nowego wzoru (art. 134 ust. 2 ustawy).
Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29 maja 2018 r. (Dz. U. z 2018 r. poz. 1178), dalej: „rozporządzenie zmieniające”) zostało zmienione ww. rozporządzenie w sprawie oznaczania napojów alkoholowych znakami akcyzy. Nowelizacja ta miała na celu m.in. wprowadzenie nowych wzorów znaków akcyzy na opakowania jednostkowe importowanych, nabywanych wewnątrzwspólnotowo i wyprodukowanych na terytorium kraju wyrobów spirytusowych i wprowadziła obowiązujące od dnia 1 stycznia 2019 r. zmodyfikowane wzory znaków akcyzy na te wyroby.
Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia zmieniającego, znaki akcyzy w postaci banderol podatkowych określonych w poz. I-III oraz V-VII załącznika nr 1 rozporządzenia zmienianego, w brzmieniu nadanym tym rozporządzeniem, stosuje się od dnia 1 stycznia 2019 r.
Ponadto, stosownie do art. 138m ust. 1 pkt 2 ustawy, sporządza się protokoły utraty, zniszczenia, uszkodzenia, zdjęcia, zniszczenia uszkodzonych lub zniszczonych znaków akcyzy oraz wydania lub zwrotu znaków akcyzy.
Protokoły, o których mowa w ust. 1, sporządza się w formie papierowej (art. 138m ust. 2 ustawy).
Protokoły, o których mowa w art. 138m ust. 1 pkt 2, sporządza się w co najmniej trzech egzemplarzach. Egzemplarz protokołu przesyła się niezwłocznie naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu w zakresie akcyzy oraz naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu w zakresie spraw dotyczących znaków akcyzy, z wyłączeniem przypadków, w których w czynnościach, które potwierdza protokół, uczestniczył przedstawiciel właściwego organu podatkowego (art. 138m ust. 4ustawy).
W myśl art. 138m ust. 6 pkt 2 ustawy, ww. protokoły powinny umożliwiać w szczególności ustalenie odpowiednio daty zniszczenia, utracenia, uszkodzenia, zdjęcia, wydania lub zwrócenia znaków akcyzy oraz ilości i rodzaju zniszczonych, utraconych, uszkodzonych, zdjętych, wydanych lub zwróconych znaków akcyzy.
Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka, prowadząca działalność w zakresie wyrobów akcyzowych, tj. napojów alkoholowych, dokonuje produkcji tych wyrobów akcyzowych w składzie podatkowym i oznacza wyroby podatkowymi znakami akcyzy (banderolami) przed wyprowadzeniem ze składu podatkowego.
Zgodnie z wskazanym wyżej rozporządzeniem zmieniającym, od 1 stycznia 2019 r. zmianie uległy wzory znaków akcyzy (banderol) dla napojów spirytusowych. Dotychczasowe znaki akcyzy, naniesione przez Spółkę na wyroby akcyzowe przed wprowadzeniem nowego wzoru znaków akcyzy, stracą ważność po 12 miesiącach licząc od dnia wprowadzenia nowego wzoru, tj. po dniu 31 grudnia 2019 r. (z zastrzeżeniem możliwości przedłużenia okresu ich ważności w drodze rozporządzenia wydanego na podstawie art. 134 ust. 8 ustawy).
(?)W pierwszej kolejności zauważyć należy, że przedmiotowe wyroby akcyzowe – napoje spirytusowe, znajdować się będą cały czas w składzie podatkowym Spółki, w procedurze zawieszenia poboru akcyzy.
Mając na uwadze art. 117 ust. 1 ustawy, wyroby te, podlegające obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy, powinny być prawidłowo oznaczone przed zakończeniem procedury zawieszenia poboru akcyzy. Obowiązek oznaczenia wyrobów akcyzowych aktualnymi podatkowymi znakami akcyzy powstaje więc dopiero w momencie wyprowadzenia przedmiotowych napojów spirytusowych poza procedurę zawieszenia poboru akcyzy.
Wyroby te, zgodnie z art. 117 ust. 3 ustawy, nie mogą być bowiem bez ich uprzedniego prawidłowego oznaczenia odpowiednimi znakami akcyzy przedmiotem sprzedaży na terytorium kraju.
Jak wskazał Wnioskodawca, zdjęcie banderol z wyrobów akcyzowych nastąpi w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, a więc wyroby akcyzowe, z których banderole zostaną zdjęte, będą cały czas objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy.
W efekcie, znaki akcyzy nałożone na wyroby akcyzowe objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy mogą być z nich zdjęte w składzie podatkowym, zarówno z uwagi na wprowadzenie nowego wzoru banderol na napoje spirytusowe, jak również z innych przyczyn niż utrata ważności znaków akcyzy.
Zgodnie bowiem z art. 123 ust. 1 ustawy, znaki akcyzy mogą być zdjęte z opakowań jednostkowych wyrobów akcyzowych lub z wyrobów akcyzowych, na które zostały naniesione, jeżeli wyroby akcyzowe nie będą sprzedawane na terytorium kraju.
Zgodę na zdjęcie znaków akcyzy wydaje właściwy naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podmiotu obowiązanego do oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy lub właściciela wyrobów akcyzowych oznaczonych znakami akcyzy (art. 123 ust. 2 ustawy).

Zdjęte znaki akcyzy, zgodnie z art. 123 ust. 3 ustawy, są:
1. zwracane do ich wytwórcy albo
2. niezwłocznie niszczone pod nadzorem właściwego naczelnika urzędu celno-skarbowego?.
W związku z powyższym należy stwierdzić, że podatnik powinien zdjąć dotychczasowe znaki akcyzy, jeżeli oznaczone nimi wyroby nie zostaną do końca 2019 r. wyprowadzone ze składu podatkowe, w którym są magazynowane w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy, oraz nanieść nowe znaki zgodnie z przywołanymi powyżej przepisami. .
 

Maciej Jendraszczyk
Doradca podatkowy
Nr wpisu 12 238
Konsultant Podatkowy
w Oddziale Wielkopolskim
maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl
tel. 61848334
8