Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 19/2019

 

2. Zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej wykorzystywanej w procesach mineralogicznych 

Stosownie do art. 31b ust. 1 pkt 4 upa zwalnia się od akcyzy czynności podlegające opodatkowaniu, których przedmiotem są wyroby gazowe przeznaczone do celów opałowych w procesach mineralogicznych, elektrolitycznych i metalurgicznych oraz do redukcji chemicznej. Natomiast w myśl art. 31b ust. 4 upa zwalnia się od akcyzy czynności podlegające opodatkowaniu, których przedmiotem są wyroby gazowe przeznaczone do napędu stacjonarnych urządzeń lub do celów opałowych związanych z napędem stacjonarnych urządzeń, użyte:
1) w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1-5, lub
2) na potrzeby przesyłania, dystrybucji lub magazynowania tych wyrobów
Na tym tle, interesujące zagadnienie pojawiło się w wyroku WSA w Gliwicach z dnia 13 sierpnia 2019 r. (III SA/Gl 320/19), który miał za przedmiot odpowiedź na pytanie: Czy zużywanie nabywanego w ramach zwolnienia z akcyzy z art. 31b ust. 1 pkt 4 upa gazu ziemnego, do produkcji z aluminium komponentów napędowych i konstrukcyjnych samochodów skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego? Istota problemu dotyczyły w praktyce odpowiedzi na pytanie czy produkcja rdzeni piaskowych jest samodzielnym procesem technologicznym, który nie jest elementem procesu metalurgicznego ani samodzielnym procesem technologicznym, mineralogicznym, co związane było z oceną zakresu pojęca „proces metarulgiczny”.
Jak wskazał WSA: ?zwolnieniem podatkowym w podatku akcyzowym objęte jest wykorzystanie energii elektrycznej/wyrobu gazowego nie w całej produkcji wyrobów metalurgicznych, ale wyłącznie w procesach metalurgicznych, podczas których ma miejsce wytworzenie metalu (przeobrażenie surowców w metal). Gdyby zaś polski ustawodawca chciał ująć to zwolnienie podatkowe szerzej, mógł to uczynić korzystając z możliwości, jakie daje dyrektywa (każde państwo członkowskie jest uprawnione do samodzielnego określenia zakresu wyłączenia z opodatkowania produktów energetycznych wykorzystywanych w procesach metalurgicznych, niemniej zakres tego zwolnienia nie może wychodzić poza ramy dyrektywy energetycznej). Wskazać przy tym należy przykładowo, iż Niemcy implementowały art. 2 ust. 4 lit. b dyrektywy energetycznej wprowadzając definicję „procesów metalurgicznych”. W świetle wprowadzonych regulacji, procesy metalurgiczne oznaczają: wytwarzanie i przetwórstwo metali (np. żelaza i stali), kucie, prasowanie, tłoczenie, walcowanie metalu w ramach procesu jego produkcji, obróbkę i powlekanie metalu (zob. wyrok NSA z 13 października 2017 r., sygn. akt I GSK 1659/15).
Zwolnienie z opodatkowania energii elektrycznej wykorzystywanej przez zakłady energochłonne w różny sposób realizowane jest w poszczególnych państwach Unii Europejskiej. Przybiera ono bowiem postać zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego, odliczenia lub zwrotu podatku, a także obejmuje całą produkcję realizowana przez zakład lub tylko pewien jej fragment. Polski ustawodawca objął zwolnieniem tylko procesy metalurgiczne, których nie zdefiniował odsyłając w ten sposób do technicznego rozumienia tego procesu, którego nie można utożsamiać z produkcją konkretnego wyrobu. Stąd zasadne jest przedstawione rozumienie art. 31b ust. 1 pkt 4 upa.
Jak wskazał organ interpretacyjny w odpowiedzi na skargę Federalny Trybunał Finansowy w wyroku z 29 października 2013 r. sygn. akt VII R 24/12 przyjął, że na podstawie § 51 ustawy o podatku od energii (Energiesteuergesetz) wykorzystanie wyrobów gazowych do wytwarzania form i rdzeni do odlewania żeliwa również nie może zostać objęte zwolnieniem z opodatkowania akcyzą, nawet w sytuacji gdy wytwarzanie tych form i rdzeni stanowi niezbędną cześć procesu produkcyjnego realizowanego w ramach wytwarzania odlewów z żeliwa. Jest to stan faktyczny tożsamy jak w kontrolowanej sprawie. Tym samym, zwolnieniem podatkowym w podatku akcyzowym objęte jest wykorzystanie energii elektrycznej nie w całej produkcji wyrobów metalurgicznych, ale wyłącznie w procesach metalurgicznych, podczas których ma miejsce wytworzenie metalu (przeobrażenie surowców w metal).
Gdyby zaś polski ustawodawca chciał ująć to zwolnienie podatkowe szerzej, zapewne posłużyłby się określeniem identycznym do wykorzystanego przez ustawodawcę niemieckiego w cytowanym wcześniej przepisie niemieckiej ustawy o podatku od energii elektrycznej i zwolniłby z opodatkowania energię elektryczną zużytą podczas produkcji wyrobów?..
 

 

 

Alan Lipnicki
Młodszy Konsultant podatkowy
alan.lipnicki@isp-modzelewski.pl
tel. (22) 517 30 6
0