Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 19/2019

8. Zwolnienie od akcyzy energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych ? moment rozpoczęcia stosowania zwolnienia
 

Przepisy ustawy o podatku akcyzowym nie wskazują terminu granicznego, w którym zwolnienie od akcyzy energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, określone w art. 30 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, może zostać zrealizowane. Moment rozpoczęcia stosowania zwolnienia jest ograniczony czasowo – może być realizowany najwcześniej z chwilą otrzymania potwierdzenia umorzenia świadectwa pochodzenia energii. Przy czym przepisy ustawy o podatku akcyzowym nie wskazują na moment graniczny, do którego możliwe jest stosowanie zwolnienia od akcyzy, wynikającego z dokumentu potwierdzającego umorzenie świadectwa pochodzenia energii za dany rok. Zastosowanie zwolnienia związane jest bowiem z wykazywaniem podatku należnego od energii elektrycznej, obniżanego przez podatnika w najbliższych okresach rozliczeniowych.
Natomiast ilość tych kolejnych okresów rozliczeniowych, w których następuje obniżenie podatku należnego, nie została w ustawie sprecyzowana.
Odnosząc się do powyższych rozważań, warto zwrócić w tym miejscu uwagę na fragment interpretacji indywidualnej z dnia 11 maja 2017 r. (sygn. 0111-KBIB3-3.4013.7.2017.1.MK): ?Zgodnie z przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego, Spółka otrzymała decyzje potwierdzające umorzenie świadectw pochodzenia energii elektrycznej za lata 2013-2017. W tym samym okresie Wnioskodawca posiadał nieprzerwanie status podatnika podatku akcyzowego od energii elektrycznej. Powyższe oznacza, że od chwili otrzymania poszczególnych dokumentów potwierdzających umorzenie świadectw pochodzenia energii elektrycznej za okres od 2013 r. do 2017 r., Wnioskodawca uzyskał prawo, na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy, do skorzystania ze zwolnienia od akcyzy.
Zgodnie z brzmieniem art. 30 ust. 2 ustawy, zwolnienie od akcyzy może nastąpić poprzez obniżenie akcyzy należnej od energii elektrycznej za najbliższe okresy rozliczeniowe. W przypadku, gdy Wnioskodawca nie skorzystał ze zwolnienia od akcyzy energii elektrycznej na podstawie otrzymanych w latach 2014-2018 decyzji o umorzeniu świadectw pochodzenia energii elektrycznej za lata 2013-2017, będzie uprawniony do dokonania korekty deklaracji podatkowych.
Korekty deklaracji podatkowych za lata 2014-2018 należy zatem dokonać począwszy od okresu, w którym Spółka otrzymała decyzję o umorzeniu świadectwa pochodzenia energii elektrycznej za rok 2013, i wyłącznie w tych okresach rozliczeniowych, w których Spółka wykazała podatek należny do zapłaty.
Tym samym zwolnienia energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii należy dokonać w deklaracji za miesiąc, w którym Wnioskodawca otrzymał dokument potwierdzający umorzenie świadectwa pochodzenia energii składanej do 25. dnia miesiąca po miesiącu, w którym otrzymał dokument potwierdzający umorzenie świadectwa pochodzenia.
W przypadku gdy w okresie rozliczeniowym, w którym Wnioskodawca otrzymał decyzję o umorzeniu świadectwa pochodzenia energii, u Wnioskodawcy nie wystąpił należny do zapłaty podatek akcyzowy zwolnienie stosuje się od najbliższego okresu rozliczeniowego, w którym wystąpi należny podatek akcyzowy do zapłaty. W sytuacji natomiast, gdy kwota zwolnienia wynikająca z ilości energii objętej zwolnieniem (zgodnie z otrzymana decyzją o umorzeniu świadectwa pochodzenia) jest w danym okresie rozliczeniowym wyższa niż należna akcyza do zapłata
Wnioskodawca jest uprawniony do kontynuowania obniżania kwoty akcyzy do zapłaty w olejnych okresach rozliczeniowych, aż do okresu, w którym wyczerpana zostanie kwota zwolnienia – zostanie efektywnie potrącona.?.
 

Agata Strocka
Konsultant podatkowy
Główny specjalista
w Dziale Audytu Podatkowego
agata.strocka@isp-modzelewski.pl
tel.: (22) 517 30 69