13. Sprzedaż energii elektrycznej za pośrednictwem domu maklerskiego a podatek akcyzowy
Czy w przypadku, gdy sprzedaży energii elektrycznej należącej do podatnika dokonuje dom maklerski (na giełdzie towarowej), to po stronie podatnika powstaje obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym?
W przedmiotowej kwestii wypowiedział się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 12 sierpnia 2019 r. (0111-KDIB3-3.4013.136.2019.1.PJ) wskazując: ?W świetle z art. 2 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku akcyzowym towarowe domy maklerskie i domy maklerskie w rozumieniu ustawy o giełdach towarowych zostały wyłączone z definicji nabywcy końcowego. Istotą świadczenia wykonywanego przez dom maklerski jest pośrednictwo w kupnie lub sprzedaży towarów giełdowych. Zgodnie z przepisami ustawy o giełdach towarowych pośrednictwo takie należy traktować jako szczególną formę komisu, co oznacza, że transakcje wykonywane przez dom maklerski – komisanta na zlecenie klientów (Wnioskodawcy) realizowane są w jej imieniu na rachunek dającego zlecenie.
Zgodnie z przedstawionym we wniosku opisem stanu faktycznego ani Spółka, ani dom maklerski nie dysponują wiedzą o tożsamości nabywcy energii elektrycznej. W tym miejscu warto podkreślić, że wykładnia norm ustawy o podatku akcyzowym powinna uwzględniać specyfikę obrotu na Giełdzie Towarowej, gdzie zasadą jest anonimowość obrotu, co oznacza, że ani Wnioskodawca ani działający dla niego dom maklerski nie znają tożsamości nabywcy a także, w rezultacie, nie dysponują wiedzą pozwalającą określić status nabywcy. Pewność stosowania prawa wymaga, aby konsekwencje podatkowe czynności były następstwem zobiektywizowanych skutków ekonomicznych zdarzenia, które są jasne i widoczne dla wszystkich uczestników zdarzeń gospodarczych.
Tym samym zwrócić należy uwagę, że na tle stanu faktycznego niniejszej sprawy nie można ustalić charakteru prawnego odbiorcy energii, w której zbywaniu pośredniczy dom maklerski (na co sam wskazuje Wnioskodawca). Warto bowiem podkreślić, że wykładnia norm ustawy o podatku akcyzowym powinna uwzględniać specyfikę obrotu na Giełdzie Towarowej, gdzie zasadą jest anonimowość obrotu, co oznacza, że ani Wnioskodawca ani dom maklerski nie znają tożsamości nabywcy i, w rezultacie, nie dysponują wiedzą pozwalającą określić, czy jest to nabywca końcowy.
Ponadto wskazać należy że ustawodawca wyłączył z definicji nabywcy końcowego m.in. domy maklerskie, które działają na zlecenie swoich klientów. Wyłączenie to pozwala na udział tych podmiotów na rynku giełdowym zgodnie z ich funkcją.
Nie bez znaczenia pozostaje również, że ze względu na charakter obrotu na giełdzie towarowej i zasadę anonimowości stron transakcji w sprawie może znaleźć zastosowanie przepis art. 9 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku akcyzowym, zgodnie z którym opodatkowaniu podlega zużycie energii elektrycznej przez nabywcę końcowego, jeżeli nie została od niej zapłacona akcyza w należnej wysokości i nie można ustalić podmiotu, który dokonał sprzedaży tej energii nabywcy końcowemu?.
W konsekwencji powyższego wywodu organ uznał, że w przypadku sprzedaży energii elektrycznej domowi maklerskiemu, który następnie sprzedaje tę energię na giełdzie towarowej po stronie podmiotu dokonującego sprzedaży pośrednikowi w postaci domu maklerskiego nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym
Maciej Jendraszczyk
Doradca podatkowy
Nr wpisu 12 238
Konsultant Podatkowy
w Oddziale Wielkopolskim
maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl
tel. 618483348