Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 19/2019

17. Przygotowanie do sprzedaży detalicznej benzyny alkilatowej o kodzie CN 2710 12 41 w czy poza składem podatkowym?

Powyższą kwestię można sprowadzić do pytania czy w świetle przepisów art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej określanej jako: „ustawa”) konfekcjonowanie produktów, które są poza procedurą zawieszenia podatku akcyzowego może odbywać się poza składem podatkowym?
Odpowiedź wydaje się pozytywna. Przemawia za nią w szczególności fakt, że proces konfekcjonowania benzyny alkilatowej stanowiącej paliwo do kosiarek i pił spalinowych sprzedawanej w opakowaniach rynkowych (CN 2710 12 41)  i będącej  wyrobem energetycznym wskazanym w załączniku nr 2 do ustawy nie spełnia definicji produkcji wyrobów energetycznych zdefiniowanej w art. 87 ust. 1 ustawy, nie ma bowiem miejsca żadna ze wskazanych w tym przepisie czynności (wytwarzanie, przetwarzanie, mieszanie, przeklasyfikowanie komponentów paliwowych, rozlew gazu skroplonego do butli gazowych, barwienie, znakowanie wyrobów energetycznych). Za wytwarzanie wyrobów energetycznych należy uznać zorganizowaną działalność mającą na celu powstanie wyrobu energetycznego z wykorzystaniem surowców niebędących wyrobami akcyzowymi jak surowców, które już same są traktowane jako wyroby energetyczne. Natomiast przez czynność przetwarzania należy rozumieć ogół procesów technologicznych jakim poddano wyrób energetyczny, w wyniku których otrzymano inny wyrób energetyczny. Za przetwarzanie należy więc uznać czynność, w wyniku której jeden wyrób energetyczny stanowi surowiec, półprodukt do otrzymania innego wyrobu energetycznego.
Konfekcjonowanie wyrobów polega natomiast jedynie na rozlewaniu ich do mniejszych opakowań. W toku konfekcjonowania nie zmienia się skład chemiczny danego wyrobu ani jego klasyfikacja w ramach Nomenklatury Scalonej (CN). Nie zmienia się też ich ilość. W konsekwencji, nie zmienia się ani stawka akcyzy, ani podstawa opodatkowania. Proces konfekcjonowania nie stanowi produkcji wyrobów energetycznych, a właścicielem tych wyrobów, podobnie jak opakowań, do których rozlewany jest produkt od początku do końca całego procesu, pozostaje zlecający usługę konfekcjonowania, w którego gestii pozostaje również transport wyrobów realizowany z zachowaniem przepisów o monitorowaniu drogowego przewozu towarów. Skoro więc w procesie konfekcjonowania nie powstaje nowy wyrób energetyczny, lecz wyrób powierzony przez zleceniodawcę w niezmienionej postaci pod względem właściwości fizyko-chemicznych wraca do tego podmiotu, to konfekcjonowanie nie może być uznane ani za wytwarzanie, ani za przetwarzanie wyrobów energetycznych, i jako takie może być przeprowadzane poza składem podatkowym.
Potwierdzenie powyższej oceny zawiera m.in. interpretacja indywidualna o sygn. 0111-KDIB3-3.4013.55.2019.2.WR wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 10 maja 2019r
 

dr Joanna Kiszka
Starszy konsultant podatkowy
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. (32) 259 71 5
0