Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 19/2019

5. Po którym etapie produkcji cydru metodą tradycyjną należy naliczyć podatek akcyzowy?

Cydr -podobnie jak perry i miód pitny, mieszanki napojów fermentowanych oraz mieszanki napojów fermentowanych i napojów bezalkoholowych gdzie indziej niewymienione ani niewłączone – klasyfikowany jest do kodu CN 2206 00 i wykazany w  pozycji 16 załącznika nr 1 do ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej określanej jako: „ustawa”). Mając na uwadze proces technologiczny produkcji cydru można powziąć wątpliwość na którym etapie produkcji cydru metodą tradycyjną należy naliczyć podatek akcyzowy ?
Produkcja cydru o kodzie CN 2206 00 10, obejmuje kilka etapów, w tym wytwarzanie soku jabłkowego, wstępnie sfermentowanego cydru surowego po zlaniu znad osadu drożdży i innych substancji szlamujących, wytwarzanie cydru surowego po wtórnej fermentacji zlanego znad osadu oraz gotowego cydru. Należy zauważyć, że w myśl art. 8 ust. 1 ustawy przedmiotem opodatkowania akcyzą jest produkcja wyrobów akcyzowych, zgodnie zaś z art. 96 ust. 2 ustawy produkcją napojów fermentowanych w rozumieniu ustawy jest wytwarzanie lub przetwarzanie napojów fermentowanych, a także ich rozlew. Produkcja podlega zatem zakończeniu w momencie uzyskania wyrobu finalnego, który może być już skierowany do konsumpcji (sprzedaży). W ten sposób obowiązek podatkowy powstać powinien po zakończeniu procesu produkcji, który może być identyfikowany z rozlaniem cydru do butelek.
Podatek akcyzowy jest podatkiem opartym na zasadzie samoobliczenia, przy którym obowiązek obliczania podatku spoczywa wprost na podatniku. W myśl art. 22 ust. 1 ustawy, z zastrzeżeniem jej art. 47 ust. 1 pkt 1-4 i 6, w przypadku produkcji poza składem podatkowym wyrobów akcyzowych, o których mowa w załączniku nr 2 do ustawy, oraz wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, producent jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego: składać deklaracje w sprawie przedpłaty akcyzy, według ustalonego wzoru, a także obliczać i wpłacać przedpłatę akcyzy na rachunek właściwego urzędu skarbowego, w wysokości akcyzy, jaka należnej od wyprodukowanych wyrobów akcyzowych w danym miesiącu, za miesięczne okresy rozliczeniowe, w terminie do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wyroby akcyzowe zostaną wyprodukowane. Wpłaconą przedpłatę akcyzy zalicza się na poczet akcyzy należnej za miesiąc rozliczeniowy.
Mając na uwadze powyższe należy uznać, że obowiązek podatkowy powstaje w momencie zakończenia procesu produkcji, który może być identyfikowany z rozlaniem gotowego cydru do butelek (opakowań jednostkowych). Tym samym podatek akcyzowy należy naliczyć od gotowego wyrobu rozlanego do butelek, bowiem podstawą opodatkowania jest ilość gotowego wyrobu tj. cydru, którego produkcja została zakończona.
Wskazane konstatacje potwierdza w szczególności interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w
Katowicach z dnia 22 września 2016 r. oznaczona sygnaturą IBPP4/4513-240/16-1/LG oraz interpretacja indywidualna o sygn. 0111-KDIB3-3.4013.72.2019.1.JS wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 10 maja 2019 r.
 

dr Joanna Kiszka
Starszy konsultant podatkowy
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. (32) 259 71 50