OPODATKOWANIE AKCYZĄ WYROBÓW TYTONIOWYCH
1. Zużycie suszu tytoniowego jako podstawa opodatkowania
Zużycie suszu tytoniowego przez pośredniczący podmiot tytoniowy podlega opodatkowaniu akcyzą. Zasadniczo jedynie obrót suszem tytoniowym między pośredniczącymi podmiotami tytoniowymi lub składami podatkowymi nie podlega akcyzie. Zużycie suszu przez te podmioty będzie, co do zasady, podlegało opodatkowaniu akcyzą (art. 9b ust. 1 pkt 4-5 u.p.a.), chyba że zużycie suszu tytoniowego przez podmiot prowadzący skład podatkowy nastąpiło do celów związanych z produkcją wyrobów tytoniowych lub wyrobów nowatorskich (wówczas takie użycie nie podlega opodatkowaniu).
W uzasadnieniu projektu ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej, która wprowadziła regulacje dotyczące opodatkowania akcyzą suszu tytoniowego, wskazano, że ?w sytuacji, kiedy zostanie ujawniony susz tytoniowy u osoby, która nie posiada statusu pośredniczącego podmiotu tytoniowego lub podmiotu prowadzącego skład podatkowy, będzie prowadzone postępowanie w celu określenia pochodzenia tego suszu i ustalenia, dlaczego został on sprzedany poza oficjalnym systemem? (druk sejmowy Sejmu VII kadencji nr 809).
Pojęcie: „użycie” w potocznym, słownikowym jego rozumieniu, oznacza nie tylko spożytkowanie czegoś poprzez „zużycie”, ale także każde inne zastosowanie lub posłużenie się czymś (Wielki Słownik Poprawnej Polszczyzny, Wyd. Naukowe PWN, Warszawa 2004, str. 1265 i 1510).
W znaczeniu językowym, termin „zużyć”, „zużywać” oznacza ?używając wykończyć coś, zrobić z czegoś użytek, zniszczyć się przez używanie, na skutek funkcjonowania, działania? (tak Mały słownik języka polskiego pod red. S. Skorupki, H. Auderskiej i Z..ej, PWN, Warszawa 1969 r., s. 1022).
Słownik języka polskiego podaje, że „zużyć – zużywać” oznacza:
1). wykorzystać coś w jakiejś części lub w całości
2). zniszczyć coś częstym lub długim używaniem (źródło internetowe: http://sjp.pwn.pl/sjp/;2547509).
Jak wynika ze stanowiska prezentowanego w judykaturze ustawodawca używając pojęcia „zużycie” miał na myśli także proces polegający na zniszczeniu wyrobów akcyzowych, taki zresztą sposób interpretacji należy uznać za prawidłowy gdy weźmie się pod uwagę językowe znaczenie terminu „zużyć”, z tym jednak zastrzeżeniem, że „zniszczenie” musi nastąpić w wyniku używania, dłuższego używania, częstego używania, wyczerpania zasobu przez dłuższe używanie czy zrobienia z wyrobu użytku, nie zaś przez „usunięcie” czy „unicestwienie”