2. Warunek z art. 9b ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. jest nadinterpretacją przepisów
Czy faktycznie wymagane jest, aby w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy lub eksportu suszu tytoniowego transportu towarów dokonywał sprzedawca towarów, aby możliwe było wyłączenie z opodatkowania podatkiem akcyzowym?
W przedmiotowej kwestii wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z dnia 30 października 2018 r. (I SA/Rz 677/18), wskazując, że: ?(?) sprzedaż suszu tytoniowego innemu podmiotowi niż podmiot prowadzący skład podatkowy, który zużywa susz tytoniowy do produkcji wyrobów tytoniowych, lub pośredniczący podmiot tytoniowy, z wyłączeniem sprzedaży przez podmiot, który jednocześnie z tą sprzedażą dokonuje dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu suszu tytoniowego podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.
W świetle art. 9b ust. 4 ustawy o podatku akcyzowym – na sprzedawcy ciąży obowiązek ustalenia czy sprzedaje susz tytoniowy uprawnionemu podmiotowi. Sprzedawca wyrobu akcyzowego ma obowiązek wykazać uprawnienie do sprzedaży tego wyrobu bez znaków akcyzy.
Oznacza to, że musi on wykazać, że dokonana transakcja sprzedaży dokonywana jest na rzecz uprawnionego podmiotu lub jednocześnie z tą sprzedażą dokonuje on dostawy wewnątrzwspólnotowej. Przez jednoczesność o której tutaj mowa należy rozumieć sytuację w której sprzedawca dysponuje dokumentami potwierdzającymi dokonanie dostawy wewnątrzwspólnotowej w ramach dokonanej sprzedaży.
W ocenie Sądu zupełnie bezpodstawne i nie znajdujące potwierdzenia w omawianych przepisach jest uznanie przez organ interpretujący, że jeżeli w związku ze sprzedażą nastąpi przemieszczenie suszu tytoniowego z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego transportem nabywcy wywóz taki nie będzie objęty wyłączeniem z opodatkowania podatkiem akcyzowym. Dostawa wewnątrzwspólnotowa nie będzie bowiem dokonywana przez pośredniczący podmiot tytoniowy, przez co wyłączenie od opodatkowania nie będzie miało miejsca. Dla zastosowania wyłączenia konieczne jest bowiem, aby sprzedawca był zarazem podmiotem dokonującym przemieszczenia suszu z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego.
To rozróżnienie nie zasługuje na uwzględnienie ponieważ w każdym z tych przypadków mamy do czynienia ze sprzedażą i dostawą wewnątrzwspólnotową a spełnienie tych warunków jest wystarczające do uznania, że przysługuje zwolnienie z podatku akcyzowego.
Wymóg osobistego dokonywania dostawy wewnątrzwspólnotowej przez pośredniczący podmiot tytoniowy w związku ze sprzedażą jako warunek wyłączenia od opodatkowania podatkiem akcyzowym stanowi nadinterpretację wskazanych przepisów i w związku z tym nie może zasługiwać na aprobatę?.
Z powyższego wyroku wynika, że również w przypadku, gdy za transport towaru w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy lub eksportu odpowiada nabywca towaru ma zastosowanie wyłączenie z opodatkowania podatkiem akcyzowym
Maciej Jendraszczyk
Doradca podatkowy
Nr wpisu 12 238
Konsultant Podatkowy
w Oddziale Wielkopolskim
maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl
tel. 618483348