3. Zmiany dotyczące akcyzy i paliw żeglugowychy
W przygotowanym przez resort finansów projekcie ustawy z dnia 12 września 2019 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw zaproponowano zmiany mające na celu uszczelnienie rynku paliw żeglugowych.
Nowe regulacje ? które miałyby wejść w życie z początkiem roku 2020 ? zakładają m.in. możliwość, by barki (tzw. bunkierki) służące do przemieszczania paliwa żeglugowego do podmiotów zużywających stanowiły część składu podatkowego. Umożliwi to prowadzenie produkcji wyrobów energetycznych (paliwa żeglugowego) na samej bunkierce, która będzie częścią składu podatkowego.
W uzasadnieniu projektu wskazano, że ?Proponowane w projekcie rozwiązania mają zapewnić bardziej skuteczną kontrolę obrotu tym wyrobem. Paliwo żeglugowe magazynowane lub produkowane na bunkierce będącej częścią składu podatkowego będzie objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy, której zastosowanie wiąże się ze szczególnym nadzorem organów podatkowych. Ponadto, przemieszczanie paliwa żeglugowego ze składu podatkowego do bunkierki będzie objęte Systemem Przemieszczania oraz Nadzoru Wyrobów Akcyzowych EMCS?.
Inna istotna zmiana będzie dotyczyła zwolnienia z akcyzy wyrobów energetycznych używanych do celów żeglugi ? projekt zakłada, że warunkiem zwolnienia będzie wpisanie statków do odpowiednich rejestrów. Warunek ten ma umożliwić bieżącą analizę dostaw paliw żeglugowych zwolnionych od akcyzy do poszczególnych statków tankowanych z nabrzeża portów dostarczanych drogowymi i kolejowymi środkami transportu monitorowanymi w ramach ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów.
Agata Strocka
Konsultant podatkowy
Główny specjalista
w Dziale Audytu Podatkowego
agata.strocka@isp-modzelewski.pl
tel.: (22) 517 30 69