Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 24/2020

 

Opodatkowanie akcyzą wyrobów tytoniowych

 

1. Komponowanie i sprzedaż aromatów do wykorzystania w papierosach elektronicznych.

Opodatkowaniu akcyzą podlega wyłącznie wytwarzanie, rozlew i przetwarzanie płynu do papierosów elektronicznych w rozumieniu roztworów przeznaczonych do wykorzystania w papierosach elektronicznych, zarówno z nikotyną, jak i bez nikotyny, w tym bazę do tego roztworu zawierającą glikol lub glicerynę. Zatem kryterium do uznania danego roztworu za płyn do papierosów elektronicznych – jest nie skład tego wyrobu a jego przeznaczenie.

Aromat, to wyrób mogący mieć wielorakie zastosowanie m.in. w branży spożywczej, chemicznej, przemysłowej w tym do produkcji płynu do papierosów elektronicznych. Biorąc pod uwagę jego skład tj. obecność substancji zapachowych i opcjonalnie innych substancji, takich m.in. jak alkohol etylowy i glikol propylenowy, oraz z uwagi na cechy produktu charakterystyczne dla preparatów nadających smak i zapach innym wyrobom, należy przyjąć, że aromat taki jest klasyfikowany do pozycji CN 3302 – Mieszaniny substancji zapachowych i mieszaniny (włącznie z roztworami alkoholowymi) na bazie jednej lub na wielu takich substancjach, w rodzaju stosowanych jako surowce w przemyśle; pozostałe preparaty oparte na substancjach zapachowych, w rodzaju stosowanych do produkcji napojów.

Organy interpretacyjne potwierdzają, że samo komponowanie tak klasyfikowanego aromatu na bazie różnych koncentratów zawierających komponenty smakowe i zapachowe, nie określa tego wyrobu jako płyn do papierosów elektronicznych, ponieważ wyrób ten nie nadaje się do użycia w papierosach elektronicznych. Jego konsystencja (płyn oleisty, gęsty) oraz intensywność smaku i zapachu uniemożliwiają wykorzystanie aromatu do spożycia za pomocą papierosa elektronicznego. Tym samym, komponowanie i sprzedaż aromatów tak w obrocie handlowym nie powinny powodować powstania obowiązku podatkowego z tytułu produkcji płynu do papierosów elektronicznych.

W przeciwnym bowiem razie trzeba by przyjąć, że obciążeniu podatkiem akcyzowym podlega każdy przypadek komponowania aromatów powszechnie stosowanego tak w branży spożywczej (np. w zakładach cukierniczych samodzielnie komponujące substancje smakowo-zapachowe), jak i w branżach przemysłowych (np. przy produkcji olejków zapachowych i aromatyzujące).

Stanowisko takie zawiera akceptująca ocenę podatnika interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 listopada 2019 r. nr 0111-KDIB3-3.4013.199.2019.2.MK Podobne stanowisko zostało wyrażone też w interpretacji indywidualnej nr. 0111-KDIB3-3.4013.222.2018.1.JS – przedmiotem której była produkcja (konfekcjonowanie) glikolu spożywczego i gliceryny propylenowej.

Mając na uwadze art. 2 ust. 1 pkt 35 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej: „ustawa”), należy przyjąć, że za płyn do papierosów elektronicznych uznaje się roztwór przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, zarówno z nikotyną, jak i bez nikotyny, w tym bazę do tego roztworu zawierającą glikol lub glicerynę. Tym samym, za wyrób akcyzowy – płyn do papierosów elektronicznych – uznaje się wszelkie wyroby w postaci roztworu, które przeznaczone są do wykorzystania w papierosach elektronicznych. Równocześnie katalog roztworów stanowiących płyn do papierosów elektronicznych jest katalogiem otwartym, a o klasyfikacji danej substancji jako płynu do papierosów elektronicznych nie decyduje tylko klasyfikacja w Nomenklaturze Scalonej (CN) lecz jej przeznaczenie.

Ponieważ zaś produkcją płynu do papierosów elektronicznych w rozumieniu ustawy jest jego wytwarzanie, przetwarzanie, a także jego rozlew, zatem za produkcję opodatkowaną akcyzą uznać należy wytwarzanie, przetwarzanie, a także rozlew wszelkich wyrobów w postaci roztworu, które przeznaczone są do wykorzystania w papierosach elektronicznych.

W konsekwencji każdy podmiot, który dokonuje produkcji (wytwarzania, przetwarzania, rozlewu) substancji przeznaczonych do wykorzystania w papierosach elektronicznych, bądź oferuje te substancje na sprzedaż jako płyn do papierosów elektronicznych lub jako półprodukt służący do dalszej produkcji takiego płynu, przeznacza te wyroby do wykorzystania jako płyn do papierosów elektronicznych ? przesądzając tym samym o konieczności traktowania tych substancji jako wyrobów akcyzowych o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 35 ustawy.

Niemniej, gdy aromaty z uwagi na szerokie zastosowanie są komponowane i sprzedawane odbiorcom bez określenia ich przeznaczenia, a więc nie są komponowane wyłącznie z przeznaczeniem do wykorzystania w papierosach elektronicznych, wyroby te nie są uznawane za wyroby akcyzowe o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 35 ustawy a ich komponowanie za produkcję w rozumieniu art. 99 ust. 1 ustawy. W konsekwencji również – jak przyjęto m.in. w powołanej interpretacji indywidualnej nr 0111-KDIB3-3.4013.199.2019.2.MK z 7 listopada 2019 r. – sprzedaż detaliczna wytworzonych aromatów, które nie są przeznaczone do wykorzystania w papierosach elektronicznych, nie rodzi obowiązku podatkowego w akcyzie w zakresie dotyczącym płynu do papierosów elektronicznych.

 

dr Joanna Kiszka

joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. (32) 259 71 50