Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 25/2020

  

8. Unieważnienie zgłoszenia celnego

Zgodnie z art. 251 ust. 2 pkt b rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającego przepisy w cellu wykonania rozporządzenia Rady (EWG)nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny w drodze odstępstwa od art. 66 ust. 2 WKC, dopuszczalne jest także unieważnienie zgłoszenia celnego, w którym zgłaszający zadeklarował towary do procedury wywozu lub do procedury uszlachetniania biernego. Jest ono jednak obwarowane następującymi wymogami:

a) w przypadku towarów, które podlegają należnościom celnym wywozowym, są przedmiotem wniosków o zwrot należności celnych przywozowych, refundacji lub innych kwot stosowanych w wywozie bądź innych specjalnych środków przy wywozie:

– zgłaszający dostarcza urzędowi celnemu wyjścia dowody, że towary nie opuściły obszaru celnego Wspólnoty,

– zgłaszający ponownie przedstawia wymienionemu urzędowi wszystkie kopie zgłoszenia celnego, wraz za wszystkimi innymi dokumentami, które zostały mu zwrócone w związku z przyjęciem zgłoszenia,

– zgłaszający dostarcza urzędowi celnemu wyjścia dowody, że wszelkie refundacje i inne kwoty należne w związku ze zgłoszeniem wywozowym dla danych towarów zostały zwrócone lub że zainteresowane służby podjęły niezbędne środki w celu zapewnienia, że nie zostały one zapłacone, oraz

– zgłaszający spełnia, zgodnie z obowiązującymi przepisami, inne obowiązki przewidziane przez urząd celny wyjścia w celu uregulowania sytuacji towarów.

b) w przypadku innych towarów niezbędne jest powiadomienie urzędu celnego wyjścia o fakcie nieopuszczenia przez zgłoszone towary obszaru celnego Wspólnoty (zgodnie z  796 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającego przepisy w cellu wykonania rozporządzenia Rady (EWG)nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny).

 

Malwina Sik

aplikant adwokacki

malwina.sik@isp-modzelewski.pl