Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 25/2020

 

2. Rozliczenie zużytych znaków akcyzy

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 15 września 2014 r. (sygn. IBPP4/443-249/14/PK), rozstrzygnął kwestię dotyczącą z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (zwaną dalej: „ustawą”) w przedmiocie w przedmiocie rozliczenia zużytych znaków akcyzy.

Przedmiotowe rozstrzygniecie zapadło w następującym stanie faktycznym: Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji i sprzedaży wyrobów alkoholowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Spółka składa deklaracje akcyzowe i dokonuje „wpłat dziennych”, które obniża o podatkowe znaki akcyzy prawidłowo naniesione na wyroby akcyzowe. Po analizie kont księgowych w Spółce stwierdzono, że Spółka nie rozliczyła w okresach poprzednich 2010-2013 wszystkich zużytych prawidłowo znaków akcyzowych (banderol) wskutek błędów matematycznych (dodawania i odejmowania).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie Czy zużyte w poprzednich okresach banderole i nierozliczone wskutek błędu matematycznego osoby przygotowującej deklaracje należy rozliczyć poprzez korekty deklaracji pierwotnych czy też w bieżącej deklaracji.

Jak zauważył organ podatkowy, podmiot produkujący napoje alkoholowe zobowiązany jest do wpłat dziennych stanowiących zaliczkę na podatek akcyzowy. Przy czym wpłaty dzienne podlegają obniżeniu o wartość podatkowych znaków akcyzowych prawidłowo naniesionych na wyroby akcyzowe lub opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych. Co najważniejsze, z punktu widzenia rozpatrywanej sprawy, ww. obniżenie dokonuje się nie wcześniej niż:

  • następnego dnia po naniesieniu tych znaków na dany wyrób akcyzowy lub opakowanie jednostkowe ? w przypadku oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy w składzie podatkowym na terytorium kraju;
  • następnego dnia po wprowadzeniu wyrobów akcyzowych do składu podatkowego na terytorium kraju ? w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego przez podmiot prowadzący skład podatkowy wyrobów akcyzowych oznaczonych znakami akcyzy na terytorium państwa członkowskiego. 

Powyższe oznacza, że przepisy ustawy nie przyporządkowują terminu do obniżenia należnej kwoty podatku akcyzowego do konkretnej daty lub konkretnego okresu rozliczeniowego. Określają one jedynie z jakim dniem najwcześniej można dokonać tego obniżenia. Tym samym wskazują jedynie termin początkowy nie wskazując jednocześnie terminu granicznego. W efekcie, podatnik może dokonać obniżenia kwoty wpłaty dziennej akcyzy za wybrany przez siebie dzień, nie wcześniej jednak niż za dzień wskazany powyżej. 

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w sytuacji gdy Wnioskodawca nie dokonał ww. obniżenia za okres 2010-2013 jest uprawniony do dokonania przedmiotowego obniżenia zarówno obecnie tj. w bieżących rozliczenia podatku akcyzowego, jak i poprzez korektę pierwotnych deklaracji, w których Wnioskodawcy takie prawo przysługiwało ale z tego prawa nie skorzystał.

 

Marek Zagórski

konsultant podatkowy

marek.zagorski@isp-modzelewski.pl

tel. (22) 517 30 60