Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 25/2020

  

5. Rozbieżność pomiędzy kwotą podatku należnego a sumą wpłat dziennych w deklaracji

Czy w przypadku, gdy powstanie rozbieżność w deklaracji pomiędzy kwotą podatku należnego a sumą wpłat dziennych podatnik powinien dokonywać „sztucznej” korekty tych wartości?

W przedmiotowej kwestii wypowiedział się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 10 lutego 2020 r. (0111-KDIB3-3.4013.264.2019.2.JS). Jak wskazał wnioskodawca: ?Podatek akcyzowy od wina, napojów fermentowanych i wyrobów pośrednich rozlicza się na deklaracji AKC-4/B. Deklaracja AKC-4/B ? poza pozycjami przeznaczonymi do identyfikacji podatnika ? składa się z czterech części:

  1. część C deklaracji przeznaczona jest na obliczenie wysokości podatku,
  2. część D deklaracji przeznaczona jest na rozliczenie podatku akcyzowego,
  3. część E deklaracji przeznaczona jest na wykazanie informacji o wpłatach dziennych,
  4. część F deklaracji przeznaczona jest na obliczenie wysokości podatku akcyzowego od poszczególnych wyrobów.

Dane wynikające z ww. części deklaracji AKC-4/B, są następnie uwzględniane w deklaracji AKC-4zo, w celu globalnego rozliczenia podatku akcyzowego przez podatnika za dany okres rozliczeniowy.

Spółka ściśle kieruje się wytycznymi wskazanymi w deklaracji a także kieruje się treścią przepisu art. 63 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. W myśl wskazanego przepisu ustawy Ordynacja podatkowa podstawy opodatkowania, kwoty podatków, odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, oprocentowanie nadpłat oraz wynagrodzenia przysługujące płatnikom i inkasentom zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych, z zastrzeżeniem § la i 2 (zastrzeżenie, nie ma zastosowania w niniejszej sprawie).

Wnioskodawca jest importerem napojów alkoholowych i wobec tego składa deklaracje dla podatku akcyzowego AKC-4zo wraz z załącznikiem AKC-4B.

Spółka zobowiązana jest wpłacać zaliczki dzienne na podatek akcyzowy.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą wypełnienia deklaracji w sytuacji, gdy występują różnice pomiędzy wartościami wykazanymi w części D i E deklaracji AKC-4/B, mianowicie:

  • w przypadku różnicy pomiędzy kwotami: z części E AKC-4/B ? kwota należnych wpłat dziennych pozycja 173, a podatkiem należnym pozycja 16 z części D deklaracji AKC-4B,
  • w przypadku różnicy pomiędzy kwotami: z części E AKC-4/B- kwota dokonanych wpłat dziennych pozycja 175, a podatkiem należnym pozycja 16 z części D deklaracji AKC-4/B.

Powstałe różnice, o których mowa zdanie wyżej, wynikają z zaokrągleń stosowanych przez Spółkę przy wyliczaniu kwoty podatku akcyzowego i podatku należnego. Zaokrąglenia te wynikają albo z wytycznych wskazanych wprost w poszczególnych kolumnach deklaracji (np. AKC-4/B: część F poz. [winno być ? ?kol.? ? przyp. Organu] d, f) oraz przepisów ustawy Ordynacja Podatkowa ? art. 63 § 1 tej ustawy: np. AKC-4/B część E kol. c ? zaliczki na podatek podawane są w pełnych złotych; dalej w poz. 173 części E deklaracji AKC-4/B wykazuje się sumę należnych wpłat dziennych (suma kwot należnych z kolumny c), wynikających z powstałego zobowiązania podatkowego w pełnych złotych. Spółka wskazuje kwotę podatku akcyzowego z dnia powstania obowiązku podatkowego stosując zaokrąglenia do pełnych złotych, w tym końcówka kwoty powyżej 0,50 groszy jest zaokrąglona do pełnych złotych w górę, a poniżej 0,50 groszy ? pomijana.

Dodatkowo, Spółka zgodnie z wytycznymi do deklaracji AKC-4/B część F kol. d dokonuje przeliczenia z litrów na hektolitry z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku i zaokrągla ilość wyrobów w górę ? np. (?).

Oprócz tego, wartość podatkowych znaków akcyzy też jest ujmowana przez Spółkę w pełnych złotych (poz. 14 część D deklaracji AKC-4/B).

W wyniku tych działań i zaokrągleń powstają różnice pomiędzy poz. 173 a poz. 16. W takiej sytuacji, Spółka stoi na stanowisku, iż dokonanie sztucznej korekty ostatniej aktualnej kwoty w części E ? informacja o wpłatach dziennych kolumna c, tak aby dopasować kwotę z poz. 173 część E do kwoty podatku należnego z części D pozycja 16, jest nieprawidłowe.

Sztuczne korygowanie jakiejkolwiek kwoty podatku akcyzowego z dnia powstania obowiązku podatkowego w części E kolumna c będzie niewłaściwe, z uwagi na brak odwzorowania w danej dokonanej wpłacie dziennej. Formularze AKC-4/B oraz AKC-4zo wypełniane są w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie, natomiast wpłaty dzienne Spółka oblicza i wykonuje na bieżąco podczas danego okresu rozliczeniowego. Spółka twierdzi, iż sztuczna korekta ww. kwoty będzie bezpodstawna i nie będzie miała odniesienia w dokumencie źródłowym ? wpłacie dziennej ? która z kolei ma odwzorowanie w prowadzonej przez Spółkę dalszej dokumentacji magazynowo-księgowej.

Dodatkowo korygowanie pozycji 173 części E nie ma faktycznego związku z prawidłowym obliczeniem podatku należnego, gdyż w AKC-4zo do obliczania podatku do zapłaty pobierane są dane z pozycji 175 części E AKC-4/B ? Kwota dokonanych wpłat dziennych. Wobec tego, jeśli powstaną rozbieżności, i w ich wyniku Spółka ostatecznie będzie musiała dopłacić podatek bądź wystąpi nadpłata podatku akcyzowego (przypadki sporadyczne), to takie postępowanie Spółki jest prawidłowe?.

Powyższe stanowisko zostało uznane przez Organ w pełni za prawidłowe i odstąpiono od przedstawienia własnego uzasadnienia.

W związku z powyższym należy przyjąć, że rozbieżność pomiędzy kwotami wpłat dziennych i kwotą należną do zapłaty za cały okres rozliczeniowy nie powinna być „sztucznie” korygowana przez podatnika. Ewentualna różnica będzie skutkować powstaniem kwoty do dopłaty lub powstaniem nadpłaty.

 

Maciej Jendraszczyk

Doradca podatkowy

Nr wpisu 12 238

Konsultant Podatkowy

w Oddziale Wielkopolskim

maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl

tel. 618483348