Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 25/2020

  

7. W jaki sposób określać wartość ubytków wyrobów akcyzowych?

Wartość ubytków wyrobów akcyzowych nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Jak prawidłowo określić ich wartość?

W przedmiotowej kwestii wypowiedział się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 30 stycznia 2020 r. (0111-KDIB3-3.4013.276.2019.1.JS). Jak wskazał Organ: ?Zakres pojęcia ubytków został określony w art. 2 ust. 1 pkt 20d ustawy o podatku akcyzowym. Definicja pojęcia „ubytki wyrobów akcyzowych” jest istotna dla określenia jakie straty i których wyrobów uznawane są za ubytki podlegające opodatkowaniu. Definicja ta określa również w ramach jakich czynności powstające straty wyrobów akcyzowych można uznać za ubytki podlegające opodatkowaniu i rozliczeniu.

Mając powyższe na uwadze uznać należy, iż ubytki Surowców powstające w czasie przyjęcia do magazynu surowców składu podatkowego, w czasie magazynowania, a także w czasie ich wydawania (np. odmierzanie odpowiedniej ilości wg zamówienia produkcyjnego przy użyciu naczyń) do działu produkcji, wpisują się w zakres pojęciowy ubytków wyrobów akcyzowych. W takim przypadku ilość wyrobów będzie musiała być jednak określona przy pomocy zalegalizowanych przyrządów pomiarowych. Zatem aby skorzystać ze zwolnienia od akcyzy ubytków powstałych w trakcie magazynowania Spółka będzie musiała, co do zasady, magazynować ww. wyroby w zalegalizowanych zbiornikach. W przypadku magazynowania wyrobów w niezalegalizowanych zbiornikach i braku możliwości ustalenia rzeczywistych strat przy pomocy innych zalegalizowanych przyrządów pomiarowych (takich jak gęstościomierz, waga) ubytki ww. wyrobów powstałe w trakcie magazynowania będą w całości opodatkowane. Wszelkie straty wyrobów wynikające z ich właściwości fizykochemicznych np. w wyniku parowania, osadzania się części wyrobów na ściankach naczyń oraz na skutek wycieku lub niedobory powstałe w wyniku wydania próbek do badań, powinny mieścić się w normach ubytków określonych decyzją organu podatkowego. Okresy rozliczania ubytków określone zostały w § 5 ust. 1 rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 19 września 2019 r. w sprawie maksymalnych norm dopuszczalnych ubytków i dopuszczalnych norm zużycia wyrobów akcyzowych (Dz. U. poz. 1791). Ubytki wyrobów akcyzowych niewymienionych w załączniku nr 2 do ustawy opodatkowanych stawką podatku akcyzowego inną niż stawka zerowa powstające w czasie ich przyjęcia do magazynu, magazynowania, wydania z magazynu rozlicza się narastająco za okresy roczne. Naczelnik urzędu skarbowego, zgodnie z art. 85 ust. 4 ustawy, ustalając normy ubytków uwzględni rodzaj wyrobów, specyfikę poszczególnych czynności oraz warunki techniczne i technologiczne. Zgodnie z § 8 rozporządzenia, podstawą ustalenia wysokości norm dopuszczalnych ubytków wyrobów jest wysokość rzeczywistych ubytków wyrobów akcyzowych lub rzeczywistego zużycia wyrobów akcyzowych w ostatnim okresie obrachunkowym, lub badanie rzeczywistych ubytków wyrobów akcyzowych lub rzeczywistego zużycia wyrobów akcyzowych, lub ocena zaawansowania technologicznego stosowanych urządzeń i technologii.

Dopiero po rozliczeniu ubytków za przewidziany dla danego wyrobu i czynności okres rozliczeniowy należy stwierdzić, czy powstałe ubytki przekraczają normy dopuszczalnych ubytków i dopiero wówczas akcyzę od takich ponadnormatywnych ubytków wykazać w deklaracji podatkowej?.

W związku z powyższym należy uznać, że podatnik powinien zadbać o to, aby wyroby akcyzowe były odpowiednio magazynowane (w zalegalizowanych zbiornikach) i aby wartość ubytków była mierzona za pomocą zalegalizowanych przyrządów pomiarowych. Należy również pamiętać, że jedynie wartość ubytków do określonych limitów jest wyłączona z podstawy opodatkowania podatkiem akcyzowym.

 

Maciej Jendraszczyk

Doradca podatkowy

Nr wpisu 12 238

Konsultant Podatkowy

w Oddziale Wielkopolskim

maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl

tel. 618483348