Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 26/2020

 

8. Wiążąca informacja akcyzowa kwalifikująca towar jako smar plastyczny objęty kodem CN 3403

 

W odniesieniu natomiast do smarów plastycznych o kodzie CN 3403, wskazać należy, że zostały one wyłączone z zakresu przepisu art. 89 ust. 1 pkt 11c ustawy o podatku akcyzowym. W konsekwencji opodatkowane będą również zerową stawka podatku akcyzowego, zgodnie z art. 89 ust. 2c ustawy.

Ze względu na fakt, że zakwalifikowanie towaru jako smaru plastycznego budzi wątpliwości, prawidłowym postępowaniem jest ? w sytuacji? wystąpienie z wnioskiem o wydanie wiążącej informacji akcyzowej (dalej: WIA).

Zgodnie z art. 7 ustawy o podatku akcyzowym WIA jest decyzją wydawaną na potrzeby opodatkowania wyrobu akcyzowego akcyzą, organizacji obrotu wyrobami akcyzowymi lub oznaczania znakami akcyzy tych wyrobów. WIA określa klasyfikację wyrobu akcyzowego w układzie odpowiadającym Nomenklaturze Scalonej (CN) albo, jeśli podanie kodu klasyfikacji w CN nie jest wystarczające do określenia opodatkowania wyrobów akcyzowych akcyzą, rodzaj wyrobu akcyzowego przez opis tego wyrobu w takim stopniu szczegółowości wystarczającym do określenia opodatkowania wyrobu akcyzowego akcyzą, organizacji obrotu wyrobami akcyzowymi lub oznaczania znakami akcyzy tych wyrobów.

WIA wiąże organy podatkowe wobec podmiotu, na rzecz którego została wydana, w odniesieniu do wyrobów akcyzowych, wobec których czynności podlegające opodatkowaniu akcyzą zostały dokonane po dniu, w którym została wydana.

Zgodnie z art. 7a ustawy o podatku akcyzowym wniosek o wydanie WIA zawiera:

  • imię i nazwisko lub nazwę wnioskodawcy, jego adres zamieszkania lub siedziby;
  • szczegółowy opis wyrobu akcyzowego albo samochodu osobowego pozwalający na taką ich identyfikację, aby dokonać ich klasyfikacji zgodnej z Nomenklaturą Scaloną (CN) lub określić rodzaj wyrobu akcyzowego;
  • opis składu wyrobu akcyzowego oraz metody badań lub analiz stosowanych dla jego określenia, w przypadku gdy zależy od tego dokonanie jego klasyfikacji lub określenie jego rodzaju.

Do wniosku o wydanie WIA załącza się dokumenty odnoszące się do wyrobów akcyzowych, w szczególności próbki, fotografie, plany, schematy, katalogi, atesty, instrukcje, informacje od producenta, lub inne dostępne dokumenty umożliwiające organowi podatkowemu dokonanie właściwej klasyfikacji wyrobu akcyzowego lub określenie rodzaju wyrobu akcyzowego.

Wnioskodawca jest obowiązany do uiszczenia opłaty z tytułu przeprowadzonych badań lub analiz wyrobów akcyzowych albo samochodów osobowych, w przypadku gdy rozpatrzenie wniosku o wydanie WIA wymaga przeprowadzenia badania lub analizy.

Na wezwanie organu podatkowego wnioskodawca jest obowiązany do uiszczenia, w terminie nie krótszym niż 7 dni, zaliczki na pokrycie opłaty za w/w badania lub analizy. W przypadku nieuiszczenia zaliczki w określonym terminie, organ podatkowy wydaje postanowienie o pozostawieniu wniosku o wydanie WIA bez rozpatrzenia.

Kwota opłaty i termin jej uiszczenia są określane przez organ podatkowy w drodze postanowienia.

Organ podatkowy wydaje WIA bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku o wydanie WIA.

 

Alan Lipnicki

konsultant podatkowy

alan.lipnicki@isp-modzelewski.pl

Telefon: 22 517 30 99