Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 26/2020

 

Opodatkowanie akcyzą wyrobów energetycznych

 

1. Podleganie obowiązkom w zakresie akcyzy w przypadku nabywania paliw opałowych.

 

Zakres przedmiotowy

Obowiązek dotyczy w praktyce wszystkich olejów nabywanych na cele opałowe. Za wyjątkiem sytuacji nabywania oleju w opakowaniach jednostkowych, których masa brutto nie przekracza 30 kg lub ich objętość nie przekracza 30 litrów, w łącznej ilości nieprzekraczającej jednorazowo odpowiednio 100 kg lub objętości 100 litrów.

Oznacza to, że wyłączone jest nabycie tylko i wyłącznie w sytuacji, w której nabycie nie przekracza 100 litrów lub 100kg a jednocześnie nabywany towar jest w opakowaniach jednostkowych nie większych niż 30 kg lub 30 litrów.

 

Obowiązki

Podstawowym obowiązkiem zużywającego podmiotu olejowego jest złożenie przed dniem wykonania pierwszej czynności (w praktyce pierwszej dostawy) zgłoszenia rejestracyjnego. Wzór zgłoszenia został opublikowany w Rozporządzeniu (załączony ? AKC-RU), właściwie wzór jest gotowy do wypełnienia. Zgłoszenie można zrealizować za pomocą pisemnego wzoru składanego we właściwym urzędzie skarbowym, na portalu podatkowym (https://www.podatki.gov.pl/logowanie?sent), lub na PUESC (https://puesc.gov.pl/web/puesc/sent-oil).

Informacyjnie można wskazać, że zgłoszenie rejestracyjne zawiera następujące dane:

? imię i nazwisko lub nazwę,

? adres zamieszkania,

? miejsca pobytu lub siedziby,

? numer identyfikacji podatkowej (NIP) albo numer PESEL,

? liczbę posiadanych urządzeń grzewczych,

miejsca, w tym adresy i dane geolokalizacyjne, gdzie znajdują się te urządzenia, z wyłączeniem urządzeń niestacjonarnych,

przewidywaną ilość zużywanych wyrobów akcyzowych (w zależności od gęstości wyrobu w litrach lub kilogramach) przez każde urządzenie grzewcze w roku kalendarzowym oraz dla każdego urządzenia grzewczego ? wskazanie jego rodzaju, typu oraz mocy;

po przyjęciu zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego właściwy naczelnik urzędu skarbowego nadaje numer identyfikacyjny:

1)    miejsca (adresu), gdzie znajdują się urządzenia grzewcze ? w przypadku urządzeń grzewczych stacjonarnych;

2)    dla każdego urządzenia grzewczego ? w przypadku urządzeń grzewczych niestacjonarnych.

Właściwy naczelnik wydaje także potwierdzenie zgłoszenia. Należy zweryfikować prawidłowość danych zawartych na potwierdzeniu.

Należy podkreślić, że w przypadku gdy dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym uproszczonym ulegną zmianie należy zgłosić zmianę tych danych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana.

 

Właściwy Urząd Skarbowy

W przypadku osoby fizycznej właściwym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy do wykonywania zadań w zakresie akcyzy ze względu na adres ich zamieszkania albo adres miejsca pobytu i właściwy dla tego naczelnika w zakresie akcyzy dyrektor izby administracji skarbowej;

W przypadku osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej ? naczelnik urzędu skarbowego właściwy do wykonywania zadań w zakresie akcyzy ze względu na adres ich siedziby i właściwy dla tego naczelnika w zakresie akcyzy dyrektor izby administracji skarbowej

W załączniku przesyłam rozporządzenie w sprawie właściwości organów w zakresie akcyzy, na tej podstawie można w prosty sposób ustalić właściwość ? rozporządzenie jest przejrzyste (w razie wątpliwości pomogę w ustaleniu).

 

Przepisy przejściowe

Przedstawione powyżej obowiązki muszą być stosowane obligatoryjnie od 31 marca 2020 r. do 31 marca 2020 r. nabycie olejów opałowych może być realizowane na starych zasadach.

Złożenie zgłoszenia rejestracyjnego musi zatem nastąpić do 31 marca 2020 r., jednakże w praktyce warto złożyć zgłoszenie wcześniej.

 

Alan Lipnicki

konsultant podatkowy

alan.lipnicki@isp-modzelewski.pl