2. Zasady uzupełniania zgłoszeń o odbiorze gazu LPG w systemie SENT obowiązujące do i po 31 lipca 2020 r.
Rejestr zgłoszeń SENT prowadzony w systemie teleinformatycznym został stworzony, żeby umożliwić dokonywanie zgłoszeń drogą elektroniczną na potrzeby realizacji ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (dalej: „ustawa o systemie monitorowania”). Katalog towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania przewozu i obrotu określa art. 3 ust. 2 tejże ustawy oraz wydane na jej podstawie rozporządzenie Ministra Finansów. Są to towary uznawane za „wrażliwe”, w przypadku których istnieje znaczne ryzyko nadużyć, powodujących dotkliwe dla budżetu uszczuplenia ? głównie w zakresie VAT i akcyzy. Do towarów tych należą paliwa, alkohole i tytoń. W przypadku części towarów, w tym gazu LPG, przyporządkowanego do kodu CN ex 2711 ? propan, butan albo mieszaniny propanu-butanu, w wyniku zmiany regulacji prawnej, zasady uzupełniania zgłoszeń o odbiorze są różne w zależności od daty dokonywania zgłoszenia.
Dokonywanie do rejestru zgłoszeń o odbiorze należy do obowiązków podmiotu odbierającego, którym zgodnie z definicją zamieszczoną w art.2 pkt 6 ustawy o systemie monitorowania jest:
a) osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, prowadząca działalność gospodarczą, dokonująca wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, importu towarów lub nabycia towarów w przypadku dostawy towarów w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: „ustawa o podatku od towarów i usług”) albo
b) nieprowadzący działalności gospodarczej zużywający podmiot olejowy, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 22b ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej: „ustawa o podatku akcyzowym”), a więc m.in. podmiot mający miejsce zamieszkania, miejsce pobytu, siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, który zużywa do celów opałowych wyroby akcyzowe nieobjęte zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, i który dokonał zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego, o którym mowa w art. 16b ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym.
Zgodnie z art. 5 ust. 5 ustawy o systemie monitorowania, w przypadku dostawy towarów podmiot odbierający uzupełnia zgłoszenie o informację o odbiorze towaru, nie później niż w dniu roboczym następującym po dniu dostarczenia towaru. Jednakże, gdy przedmiotem dostawy są paliwa opałowe wówczas zgodnie z art.5 ust.6 powołanej ustawy podmiot odbierający powinien w dniu dostarczenia towaru uzupełnić zgłoszenie o:
1) informację o ilości odebranego towaru;
2) informację, że działa jako zużywający podmiot olejowy lub pośredniczący podmiot olejowy;
3) oświadczenie, o którym mowa w art. 89 ust. 5 pkt 3 lit. a lub b ustawy o podatku akcyzowym, tj. o zużyciu nabywanych wyrobów do celów opałowych lub o ich sprzedaży do celów opałowych, uprawniających do stosowania obniżonych stawek.
Zasadniczo podmiot odbierający prowadzący działalność gospodarczą w celu uzupełniania zgłoszeń o informację o odbiorze towaru, powinien posiadać zaawansowany poziom dostępu do Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC), za pośrednictwem której odbywa się dostęp do rejestru SENT. Jednakże do dnia 31 lipca 2020 r. wymóg posiadania zaawansowanego poziomu dostępu do PUESC nie dotyczy podmiotów gospodarczych, które uzupełniają zgłoszenia o odbiorze gazu LPG przyporządkowanego do kodu CN ex 2711 ? propan, butan albo mieszaniny propanu-butanu. W tym okresie wystarczający jest podstawowy poziom dostępu do PUESC.
Dodatkowo, jak podaje się na stronie internetowej zapewniającej dostęp do Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych, podmioty odbierające paliwa opałowe mogą uzupełniać zgłoszenia o informacje o odbiorze towaru (potwierdzać dostawy oleju opałowego) bez zaawansowanego poziomu dostępu do PUESC, gdy:
a) są zużywającym podmiotem olejowym nieprowadzącym działalności gospodarczej ? wówczas wystarczający jest podstawowy poziom dostępu do PUESC, a uwierzytelnienie odbywa się poprzez podanie loginu i hasła) albo
b) potwierdzają odbiór z wykorzystaniem kodów transakcyjnych generowanych za pośrednictwem PUESC, np. w aplikacji mobilnej.
Od dnia 1 sierpnia 2020 r. (włącznie), zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 6 kwietnia 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie zgłoszeń przewozu towarów oraz zgłoszeń obrotu paliwami opałowymi, podmioty odbierające gaz LPG (CN ex 2711 ? propan, butan albo mieszaniny propanu-butanu), zobowiązane są do uzupełniania zgłoszenia o informacje o odbiorze towaru ? z zaawansowanego poziomu dostępu, tj. z „KONTEKSTU FIRMY” ? z uwierzytelnieniem polegającym na podaniu idSISC, czyli 17-znakowego numeru identyfikacyjnego nadawanego użytkownikowi PUESC.
Instrukcja rejestracji na PUESC ? KROK po KROKU” znajduje się na stronie: https://puesc.gov.pl/e?przewoz w części PRZYDATNE LINKI.
dr Joanna Kiszka
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. (32) 259 71 50