3. Częściowa zmiana zasad zgłoszeń do rejestru SENT od dnia 1 września 2020 r.
Ustawa z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (dalej: „ustawa o systemie monitorowania”) nakłada na podmioty przewożące tzw. towary „wrażliwe” na i przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, obowiązek dokonania zgłoszenia takiego przewozu do elektronicznego rejestru oraz jego uzupełniania i aktualizacji. Dokonywanie drogą elektroniczną zgłoszeń do rejestru SENT ulega częściowej zmianie od dnia 1 września 2020r.
Do dnia 31 sierpnia 2020 r., trwa bowiem okres przejściowy. Został on wprowadzony na podstawie art. 16 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz niektórych innych ustaw (dalej określanej jako: ?nowelizacja z dnia 19 lipca 2019 r.?) i pierwotnie trwał do 31 marca 2020 r. Niemniej na mocy art.60 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, czas trwania okresu przejściowego został wydłużony do dnia 31 sierpnia 2020 r.
Zgodnie z powołanymi przepisami we wskazanym okresie przejściowym do wyrobów akcyzowych nieobjętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, o których mowa w art. 89 ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej: „ustawa o podatku akcyzowym”), do warunków stosowania stawek obniżonych określonych w powołanych przepisach art. 89 tej ustawy mogą być stosowane przepisy dotychczasowe. Na zasadach określonych w przepisach dotychczasowych sporządza się i przekazuje do właściwego organu również miesięczne zestawienia oświadczeń, o których mowa w art. 89 ust. 13 i 14 ustawy o podatku akcyzowym.
We wskazanym przypadku nie składa się również zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego, o którym mowa w art. 16b ustawy o podatku akcyzowym, a nabywcy paliw opałowych mogą stosować dotychczasowe przepisy.
Powyższe regulacje odnoszą się do podmiotów odbierających, którymi zgodnie z definicją zamieszczoną w art.2 pkt 6 ustawy o systemie monitorowania są w szczególności nieprowadzące działalności gospodarczej zużywające podmioty olejowe, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 22b ustawy o podatku akcyzowym, a więc m.in. podmioty mające miejsce zamieszkania, miejsce pobytu, siedzibę na terytorium kraju, które zużywają do celów opałowych wyroby akcyzowe nieobjęte zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, i które dokonały zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego, o którym mowa w art. 16b ust. 1 wskazanej ustawy.
Oznacza to, że w przypadku niezłożenia w okresie przejściowym zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego wejście w życie przepisów nowelizacji z dnia 19 lipca 2019 r. nie rodzi obowiązków płynących z przepisów ustawy o systemie monitorowania, bowiem warunkiem uznania za zużywający podmiot olejowy lub pośredniczący podmiot olejowy jest dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego. W rezultacie do 1 września 2020 r. przewóz paliw opałowych do osób fizycznych nie podlega zgłoszeniu.
dr Joanna Kiszka
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. (32) 259 71 50