Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 3/2018

 

13. Opodatkowanie sprzedaży energii elektrycznej

Dnia 20 lutego 2018 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną(0111-KDIB3-3.4013.10.2018.1.MK) w zakresie opodatkowania sprzedaży energii elektrycznej.

 

  1. Czy sprzedaż energii elektrycznej przez P. na rzecz P. będzie podlegała opodatkowaniu akcyzą, a w konsekwencji P. będzie z tego tytułu zobowiązany do rozliczenia i zaraportowania podatku akcyzowego?
  2. Czy sprzedaż energii elektrycznej przez P. na rzecz Klientów będzie podlegała opodatkowaniu akcyzą, a w konsekwencji P. będzie z tego tytułu zobowiązany do rozliczenia i zaraportowania podatku akcyzowego?

Ad 1. Zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 43 ze zm.) (dalej: „Ustawa o podatku akcyzowym”) w przypadku energii elektrycznej przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

  • nabycie wewnątrzwspólnotowe energii elektrycznej przez nabywcę końcowego;
  • sprzedaż energii elektrycznej nabywcy końcowemu na terytorium kraju, w tym przez podmiot nieposiadający koncesji na wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne, który wyprodukował tę energię;
  • zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję, o której mowa w pkt 2;
  • zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji, o której mowa w pkt 2, który wyprodukował tę energię;
  • import energii elektrycznej przez nabywcę końcowego;
  • zużycie energii elektrycznej przez nabywcę końcowego, jeżeli nie została od niej zapłacona akcyza w należnej wysokości i nie można ustalić podmiotu, który dokonał sprzedaży tej energii elektrycznej nabywcy końcowemu.

Z kolei przez pojęcie nabywcy końcowego należy rozumieć, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 19 Ustawy o podatku akcyzowym, podmiot nabywający energię elektryczną, nieposiadający koncesji na wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną w rozumieniu przepisów Prawa energetycznego, ze wskazanymi w tym punkcie włączeniami.

W konsekwencji, sprzedaż energii elektrycznej przez P. na rzecz P. (w modelu pośrednictwa), nie będzie przedmiotem opodatkowania akcyzą. Powyższe wynika z faktu, że P. nie będzie spełniał definicji nabywcy końcowego ze względu na fakt, że będzie posiadał koncesję na obrót energią elektryczną w rozumieniu Prawa energetycznego. Tym samym, sprzedaż energii elektrycznej na rzecz podmiotu posiadającego koncesję na obrót energią elektryczną w rozumieniu Prawa energetycznego jest czynnością niebędącą przedmiotem opodatkowania akcyzą.

Wskazane stanowisko Zainteresowanych jest zgodne z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego (dalej: „NSA”) z dnia 7 października 2011 r., sygn. I GSK 517/10, w którym sąd analizując art. 2 pkt 19 Ustawy o podatku akcyzowym, wskazał, że treść tego przepisu ?stanowiącego definicję legalną nabywcy końcowego jest jasna i nie wymaga innej, niż językowa wykładni, a zgodnie z nią posiadacz koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej nie jest nabywcą końcowym”. Nadto NSA podkreślił, że pojęcie nabywcy końcowego ze względu na jego znaczenie dla określenia przedmiotu opodatkowania i podatnika akcyzy należy interpretować ściśle, a „ustawodawca nie pozostawił w tej kwestii miejsca na domysły lub interpretacje”. W wyroku zwrócono również uwagę na fakt, że ?precyzując i dookreślając pojęcie „nabywcy końcowego” w Ustawie o podatku akcyzowym ustawodawca zdecydował się na przyjęcie jednoznacznego kryterium identyfikacji, stanowiąc (oprócz wyjątku dotyczącego spółek prowadzących giełdę towarową), że pojęcie to oznacza podmiot nabywający energię elektryczną nieposiadający koncesji na wytwarzanie, przesyłania, dystrybucję lub obrót tą energią w rozumieniu przepisów Prawa energetycznego. Z treści omawianego przepisu wynika a contrario, że podmioty posiadające koncesje, o których w nim mowa, nie są nabywcami końcowymi w rozumieniu ustawowej definicji nabywcy końcowego?.
Biorąc powyższe pod uwagę podmiot posiadający koncesję na przesyłanie i obrót energii elektrycznej nie jest nabywcą końcowym – właśnie ze względu na posiadanie ważnej koncesji. Tak też wypowiedział się przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 29 grudnia 2016 r? sygn. 2461-IBPP4.4513.382.2016.1.BP, czy Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 11 maja 2016 r., sygn. IBPP4/4513-83/16/MK, w której wskazał, że zgodnie z definicją nabywcy końcowego ?wprowadzono zasadę opodatkowania akcyzą ostatniego etapu obrotu, czyli etapu wydania energii elektrycznej do konsumpcji końcowemu nabywcy.?

Podsumowując, w świetle opisanego zdarzenia przyszłego sprzedaż energii elektrycznej przez P. na rzecz P. nie będzie podlegała opodatkowaniu akcyzą, a w konsekwencji P. nie będzie zobowiązany z tego tytułu do rozliczenia i zaraportowania podatku akcyzowego. W świetle opisanego zdarzenia przyszłego sprzedaż energii elektrycznej przez P. na rzecz P. nie będzie podlegała opodatkowaniu akcyzą, a w konsekwencji P. nie będzie z tego tytułu zobowiązany do rozliczenia i zaraportowania podatku akcyzowego.

Ad 2. Odnosząc cytowaną wyżej definicję legalną nabywcy końcowego do zaprezentowanego zdarzenia przyszłego, należy zauważyć, że Klienci (niezależnie od zastosowanego modelu transakcyjnego) będą spełniać wszystkie warunki pozwalające na zaklasyfikowanie ich jako nabywców końcowych, ponieważ:

  • będą nabywać energię elektryczną,
  • nie będą posiadać koncesji na wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną w rozumieniu Prawa energetycznego,
  • nie będą należeć do podmiotów objętych wyłączeniem, wymienionych w art. 2 ust. 1 pkt 19 lit. a-d Ustawy o podatku akcyzowym.

W związku z powyższym sprzedaż energii elektrycznej przez P. na rzecz Klientów, stosownie do przywołanego art. 9 ust. 1 pkt 2 Ustawy o podatku akcyzowym, będzie przedmiotem opodatkowania akcyzą.

Stosownie do art. 13 ust. 1 Ustawy o podatku akcyzowym podatnikiem akcyzy jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą lub wobec której zaistniał stan faktyczny podlegający opodatkowaniu akcyzą. Zgodnie zaś z art. 21 ust. 1 Ustawy o podatku akcyzowym podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego:

  • składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje podatkowe według ustalonego wzoru,
  • obliczać i wpłacać akcyzę na rachunek właściwego urzędu skarbowego

-za miesięczne okresy rozliczeniowe, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.

W konsekwencji, P. w związku ze sprzedażą energii elektrycznej nabywcy końcowemu będzie działać jako podatnik akcyzy i w efekcie będzie zobowiązany z tego tytułu obliczać i wpłacać akcyzę na rachunek właściwego urzędu skarbowego oraz składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje podatkowe.

W świetle opisanego zdarzenia przyszłego sprzedaż energii elektrycznej przez P. na rzecz Klientów będzie podlegała opodatkowaniu akcyzą, a w konsekwencji P. będzie zobowiązany z tego tytułu do rozliczenia i zaraportowania podatku akcyzowego.

Kacper Wolak
Młodszy konsultant podatkowy
Kacper.wolak@isp-modzelewski.pl
Telefon: 22 517 30 77