15. Pojęcie cel opałowy na potrzeby art. 89 ust. 2c ustawy o podatku akcyzowym.
Art. 89 ust. 2c ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. stanowi, że stawka akcyzy na wyroby energetyczne niewymienione w załączniku nr 2 do ustawy, inne niż określone w ust. 1 pkt 1-13, przeznaczone do celów innych niż opałowe, jako dodatki lub domieszki do paliw opałowych, do napędu silników spalinowych albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych, wynosi 0 zł. Co należy jednak rozumieć przez „cel opałowy” o którym mowa w tym przepisie?
W kwestii znaczenia tego zwrotu na potrzeby powyższego przepisu wypowiedział się Dyrektor krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 15 marca 2018 r. (0111-KDIB3-3.4013.15.2018.2.JS). Jak wskazał organ Krajowej Administracji Skarbowej: ?(?) ustawodawca nie zdefiniował w krajowych przepisach pojęcia „cel opałowy”. Także w przepisach wspólnotowych brak jest definicji, która precyzowałaby sformułowanie „do celów opałowych”, zatem konieczne jest posiłkowanie się rozumieniem tego określenia w znaczeniu potocznym.
Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego (Wydawnictwo Naukowe PWN S.A.) pojęcie „opał” oznacza „to czym się ogrzewa pomieszczenia, czym się paliw w piecu, w kuchni itp.” Mały Słownik Języka Polskiego (Wydawnictwo Naukowe PWN) definiuje opał jako „to czym się pali, materiał do palenia: drewno, węgiel, szczapy”, natomiast „opałowy” oznacza „nadający się na opał, służący do palenia”.
Należy także zwrócić uwagę, iż zwrot „zużycie w celach opałowych” był rozpatrywany przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-240/01, gdzie orzeczono, że pomimo braku w przepisach wspólnotowych takiej definicji, to i tak państwa członkowskie nie mają prawa do formułowania własnych definicji, gdyż mogłoby to doprowadzić do rozbieżności pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi w definiowaniu celu opałowego, a to z kolei mogłoby sprzeciwić się zasadzie równości i uczciwości konkurencji.
Jednocześnie TSUE, w rozpatrywanym stanie faktycznym dotyczącym wykorzystania w celach opałowych olejów, stwierdził, iż zużycie w celach opałowych odnosi się do sytuacji, w których energia cieplna uzyskiwana w następstwie spalania olejów jest używana w celach grzewczych, niezależnie od ostatecznego celu procesu ogrzewania. Ponadto TSUE wskazał w tym wyroku, że „cel nakładania na oleje mineralne podatku akcyzowego jako podatku konsumpcyjnego przemawia za interpretowaniem wyrażenia użycie jako paliwo opałowe (…), jako wyrażenia odnoszącego się do wszystkich przypadków, w których oleje mineralne ulegają spalaniu i wytworzona w ten sposób energia cieplna jest używana do ogrzewania, niezależnie od ostatecznego celu procesu ogrzewania, w tym przekształcenia lub rozpadu substancji absorbującej energię cieplną w trakcie procesu chemicznego lub przemysłowego. We wszystkich tych przypadkach oleje mineralne ulegają zużyciu i muszą być opodatkowane akcyzą”?.
W związku z powyższym Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że z przeznaczeniem wyrobów energetycznych do „celów opałowych” mamy do czynienia w każdym przypadku, gdy dochodzi do jego zużycia w celu otrzymywania energii cieplnej, niezależnie od ostatecznego celu procesu ogrzewania. Zatem stawka 0 zł, o której mowa w art. 89 ust. 2c ustawy o podatku akcyzowym jest możliwe, gdy określone wyroby energetyczne są wykorzystywane do innych celów niż powyższy.
Maciej Jendraszczyk
Doradca podatkowy
Nr wpisu 12 238
Konsultant Podatkowy
w Oddziale Wielkopolskim
maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl
tel. 618483348