Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 3/2018

 

4. Pojęcie piwa w myśl  Dyrektywy Rady 92/83 EWG z dnia 19 października 1992 r. w sprawie harmonizacji podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych

W myśl art. 2 Dyrektywy 92/83/EWG z dnia 19 października 1992 r. w sprawie harmonizacji podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych  przez pojęcie „piwo” rozumie się wszelkie produkty oznaczone kodem taryfowym CN 2203 lub wszelkie produkty zawierające mieszaninę piwa z napojami bezalkoholowymi, oznaczonymi kodem taryfowym CN 2206, o ile w każdym wypadku rzeczywista zawartość alkoholu w tych produktach przekracza 0,5% obj.

Zgodnie zaś z treścią art. 3 ust. 1 dyrektywy 92/83/EWG podatek akcyzowy od piwa nakładany przez Państwa Członkowskie ustala się według:

  1. liczby hektolitrów/stopni Plato lub
  2. liczby hektolitrów/rzeczywistej zawartości alkoholu objętościowego. Zarówno liczba stopni Plato, jak i rzeczywista zawartość alkoholu ustalana jest przy tym w gotowym produkcie.

Tym samym, w świetle zaprezentowanej regulacji dopuszczalne są dwie, alternatywne metody określenia podstawy opodatkowania piwa, jakie mogą ustalić Państwa Członkowskie:

  1. ilość hektolitrów gotowego wyrobu pomnożona przez ilość stopni Plato (przyjęta przepisach krajowych),
  2. ilość hektolitrów gotowego wyrobu pomnożona przez rzeczywistą zawartość procentową alkoholu

– w gotowym wyrobie.

Przedstawione przepisy zostały implementowane do ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym poprzez dosłowne powtórzenie ich brzmienia w treści w art. 94 ust. 1 tejże ustawy. Ponadto, do ustawy o podatku akcyzowym przeniesiono definicję piwa wynikającą z dyrektywy.
Jak wynika z preambuły do dyrektywy 92/83/EWG, w przypadku piwa możliwe jest dopuszczenie alternatywnych metod obliczania podatku od gotowego produktu (to gotowy produkt jest wyrobem akcyzowym, którego opodatkowanie określa ustawa realizująca dyrektywę). W przypadku piwa możliwe jest też dopuszczenie stosowania, w pewnych granicach, przez Państwa Członkowskie podatku akcyzowego od ciężaru właściwego przekraczającego jeden stopień Plato, pod warunkiem że podatek akcyzowy od piwa w żadnym przypadku nie będzie niższy od stawek minimalnych obowiązujących we Wspólnocie. Oznacza to, że prawodawca unijny dopuścił różnicowanie metod obliczania podatku od gotowego produktu, a to – zdaniem autora – oznacza, że jego intencją nie była całkowita harmonizacja sposobu opodatkowania napojów alkoholowych. Tym samym takie ukształtowanie przepisów ustawy nie może być uznane za naruszające zasadę proporcjonalności.

Malwina Sik
konsultant prawny
aplikant adwokacki
malwina.sik@isp-modzelewski.pl
tel. (22) 517 30 67