2. Najem samochodów osobowych od podmiotu posiadającego siedzibę na terytorium UE a opodatkowanie podatkiem akcyzowym w Polsce
W niniejszym artykule przedstawiono zagadnienie w zakresie obowiązku zapłaty podatku akcyzowego w związku z zawarciem umowy najmu samochodów osobowych od podmiotu posiadającego siedzibę na terytorium państwa członkowskiego.
Zgodnie z art. 100 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym – w przypadku samochodu osobowego przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:
- import samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym;
- nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym;
- pierwsza sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym:
- wyprodukowanego na terytorium kraju,
- od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu czynności, o których mowa w pkt 1 albo 2.
Nabycie wewnątrzwspólnotowe ? stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 9 ustawy, to przemieszczenie wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju.
Za sprzedaż samochodu osobowego, w myśl art. 100 ust. 5 ustawy uznaje się jego: sprzedaż, zamianę, darowiznę – w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. ? Kodeks cywilny; wydanie w zamian za wierzytelności; wydanie w miejsce świadczenia pieniężnego; wydanie w zamian za dokonanie określonej czynności; przekazanie lub wykorzystanie na potrzeby reprezentacji albo reklamy; przekazanie przez podatnika na potrzeby osobiste podatnika, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, a także zatrudnionych przez niego pracowników oraz byłych pracowników; użycie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.
Stosownie do art. 101 ust. 2 ustawy, obowiązek podatkowy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym powstaje z dniem:
- przemieszczenia samochodu osobowego z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju – jeżeli nabycie prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel nastąpiło przed przemieszczeniem samochodu na terytorium kraju;
- nabycia prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel – jeżeli nabycie prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel nastąpiło po przemieszczeniu samochodu osobowego na terytorium kraju;
- złożenia wniosku o rejestrację samochodu osobowego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym – jeżeli podmiot występujący z wnioskiem o rejestrację na terytorium kraju nabytego wewnątrzwspólnotowo samochodu osobowego nie jest jego właścicielem.
Obowiązek podatkowy powstaje z dniem złożenia wniosku o rejestrację samochodu osobowego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Sytuacja taka może wystąpić w przypadku, gdy przedmiotem nabycia są samochody osobowe będące przedmiotem najmu z Republiki Czeskiej, czyli z innego państwa członkowskiego.
Ustawodawca uzależnił powstanie obowiązku podatkowego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego od złożenia wniosku o rejestrację samochodu osobowego na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, a nie od samego podpisania umowy najmu z podmiotem zagranicznym. W konsekwencji nie powstanie obowiązek zapłaty podatku akcyzowego z tytułu zawarcia umowy najmu samochodów osobowych z podmiotem z siedzibą w Republice Czeskiej oraz ich przemieszczenia na terytorium kraju, czyli nabycia wewnątrzwspólnotowego.
Zgodnie z art. 100 ust. 1 pkt 3 ustawy przedmiotem opodatkowania akcyzą jest pierwsza sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym:
- wyprodukowanego na terytorium kraju,
- od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu czynności, o których mowa w pkt 1 albo 2 tego artykułu.
Zgodnie z art. 100 ust. 5 ustawy, za sprzedaż samochodu osobowego uznaje się jego użycie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.
Z definicją przywołaną w Słowniku Języka Polskiego PWN „użycie” to „stosowanie czegoś”, zaś „użyć” to ?posłużyć się czymś, zastosować jako środek, narzędzie?.
Reasumując zgodnie z powołanym wcześniej art. 105 ust. 5 pkt 9 ustawy użycie samochodu osobowego na potrzeby działalności gospodarczej uznaje się za sprzedaż.
W myśl art. 100 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy pierwsza sprzedaż samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia jest przedmiotem opodatkowania podatkiem akcyzowym. W takiej sytuacji obowiązek podatkowy powstaje, zgodnie z przepisem art. 101 ust. 3 ustawy, który stanowi, że obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym powstaje z dniem wydania, a w przypadkach, o których mowa w art. 100 ust. 5 pkt 2-9, z dniem wykonania tych czynności.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 19 grudnia 2017 r. (0111-KDIB3-3.4013.241.2017.1.JS) uznał, że z dniem użycia – wynajętych i przemieszczonych na terytorium kraju samochodów osobowych ? na potrzeby prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej powstanie względem tych pojazdów obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym, co oznacza, że wbrew stanowisku Wnioskodawcy pojazdy te w przedstawionym zdarzeniu przyszłym będą podlegały opodatkowaniu podatkiem akcyzowym w Polsce.
Łukasz Cebula
młodszy konsultant podatkowy
lukasz.cebula@isp-modzelewski.pl
tel. (32) 259 71 50