Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 3/2018

 

 

3. Uregulowanie właściwości organów podatkowych do orzekania w sprawie zwrotu akcyzy w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu samochodu osobowego, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju.

Komitet Stał Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, która ma usunąć istniejące wątpliwości interpretacyjne w zakresie wskazania organów podatkowych właściwych do orzekania w sprawie zwrotu akcyzy przy dostawie wewnątrzwspólnotowej i eksporcie samochodu osobowego, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju.

Zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 107 ust. 5 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym organami podatkowymi właściwymi do orzekania w sprawie zwrotu akcyzy w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu samochodu osobowego, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju, są właściwy naczelnik urzędu skarbowego i właściwy dyrektor izby administracji skarbowej.

Proponowane jest nowe brzmienie art. 107 ust. 5 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. oraz dodanie w tym artykule ust. 5a-5c mających usuwając powstające wątpliwości. Przepis art. 107 ust. 5 wskazywać ma, że organami podatkowymi właściwymi do orzekania w sprawie zwrotu akcyzy w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu samochodu osobowego, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego lub pierwszej sprzedaży na terytorium kraju, są naczelnik urzędu skarbowego, któremu została złożona deklaracja podatkowa w sprawie  tej akcyzy lub który wydał decyzję określającą wysokość tej akcyzy, i właściwy dla tego naczelnika w zakresie akcyzy dyrektor izby administracji skarbowej.

Natomiast dodawany w art. 107 ust. 5a ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r rozstrzygać ma, że w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu samochodu osobowego, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju, obliczonej i wykazanej w zgłoszeniu celnym lub określonej w wydanej przez naczelnika urzędu celno-skarbowego decyzji są dla osób fizycznych ? naczelnik urzędu skarbowego właściwy do wykonywania zadań w zakresie akcyzy ze względu na adres ich zamieszkania i właściwy dla tego naczelnika w zakresie akcyzy dyrektor izby administracji skarbowej, a dla osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej ? naczelnik urzędu skarbowego właściwy do wykonywania zadań w zakresie akcyzy ze względu na adres ich siedziby i właściwy dla tego naczelnika w zakresie akcyzy dyrektor izby administracji skarbowej.

Jeżeli na tej podstawienie nie będzie można ustalić właściwości, to zgodnie z proponowanym brzmieniem ust. 5b art. 107 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r właściwym organem podatkowym do orzekania w sprawie zwrotu akcyzy w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu samochodu osobowego, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju, będzie Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście w Warszawie i Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Dodawany w art. 107 ust. 5c ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r wskazywać ma, iż właściwy naczelnik urzędu skarbowego dokonuje wypłaty kwoty z tytułu zwrotu akcyzy na wniosek organu podatkowego, który określił wysokość kwoty zwrotu akcyzy.

Łukasz Cebula
młodszy konsultant podatkowy
lukasz.cebula@isp-modzelewski.pl
tel. (32) 259 71 50