Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 3/2018

 

 

4. Projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie zezwoleń na wykonywanie działalności w zakresie podatku akcyzowego.

W dniu 10 kwietnia 2018 r. na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie zezwoleń na wykonywanie działalności w zakresie podatku akcyzowego.
Projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie zezwoleń na wykonywanie działalności w zakresie podatku akcyzowego został opracowany w związku z koniecznością dostosowania przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2015 r. w sprawie zezwoleń na wykonywanie działalności w zakresie podatku akcyzowego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1714) do zmian przepisów ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 43, z późn. zm.), które zostały przewidziane w ustawach:

  1. z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych (Dz. U. poz. 2216);
  2. z dnia 12 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2018 r. poz. 137);
  3. z dnia 6 marca 2018 r. ? Przepisy wprowadzające ustawę ? Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej (Dz. U. poz. 650).

Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem wnioskodawca, który zamierza złożyć zabezpieczenie akcyzowe w formie hipoteki na nieruchomości, będzie musiał wskazać we wzorze wniosku o wydanie zezwolenia formę zabezpieczenia akcyzowego w postaci hipoteki na nieruchomości. Ponadto wnioskodawca chcący skorzystać z możliwości złożenia zabezpieczenia akcyzowego w formie hipoteki na nieruchomości, o której mowa w art. 69a ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym, będzie obowiązany do złożenia oświadczeń, że: ? nieruchomość, na której ma zostać ustanowiona hipoteka, stanowi jego wyłączną własność; ? nieruchomość, na której ma zostać ustanowiona hipoteka, nie jest obciążona ograniczonymi prawami rzeczowymi, z wyjątkiem służebności przesyłu; ? w stosunku do nieruchomości, na której ma zostać ustanowiona hipoteka, nie istnieją ograniczenia obrotu nieruchomością wynikające z przepisów odrębnych; Wnioskodawca we wskazanych oświadczeniach określi również wartość rynkową nieruchomości oraz procent zabezpieczenia akcyzowego jaki będzie stanowiła hipoteka na nieruchomości. Wskazane oświadczenia będą częścią wzorów wniosków i będą stanowiły potwierdzenie, że wnioskodawca spełnia określone w ustawie o podatku akcyzowym warunki korzystania z zabezpieczenia akcyzowego w formie hipoteki na nieruchomości. W związku z tym zmianie ulegną wzory wniosków o wydanie zezwoleń, określone w załącznikach nr 1?8 do rozporządzenia w sprawie zezwoleń na wykonywanie działalności w zakresie podatku akcyzowego.

W związku z dodaniem pkt 1a w art. 48 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym i określeniem dodatkowego warunku uzyskania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego w przypadku płynu do papierosów elektronicznych lub wyrobów nowatorskich, zmienia się również przepis art. 48 ust. 4 zdanie pierwsze ustawy o podatku akcyzowym. Zgodnie z nowym brzmieniem tego przepisu, w przypadkach, o których mowa w ust. 3 pkt 1, 1a, 2 i 4, warunkiem wydania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego jest złożenie przez podmiot oświadczenia, że w składzie podatkowym, w którym będzie prowadzona działalność na podstawie wydanego zezwolenia, wysokość akcyzy, która byłaby należna od magazynowanych lub przeładowywanych wyrobów, gdyby wyroby te nie zostały objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy, będzie osiągać w roku kalendarzowym minimalne poziomy określone w ust. 3 pkt 1, 1a, 2 lub 4. Zgodnie z projektem nowelizacji rozporządzenia ww. oświadczenie będzie dołączane również do wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego w przypadku, o którym mowa w art. 48 ust. 3 pkt 1a ustawy, tj. gdy wniosek będzie dotyczył płynu do papierosów elektronicznych lub wyrobów nowatorskich.

Dodatkowo zmianie ulegnie treść załącznika nr 4 do rozporządzenia w sprawie zezwoleń na wykonywanie działalności w zakresie podatku akcyzowego, określającego wzór wniosku o wydanie zezwolenia na wykonywanie czynności w charakterze przedstawiciela podatkowego. Powyższa zmiana wynika z faktu, że przepisy regulujące instytucję przedstawiciela podatkowego w ustawie o podatku akcyzowym nie odnoszą się natomiast do wyrobów akcyzowych niewymienionych w załączniku nr 2 do ustawy (niezharmonizowanych na poziomie unijnym), nawet jeżeli wyroby te są opodatkowane na terytorium kraju stawką akcyzy inną niż stawka zerowa. Przepisy te nie będą więc miały zastosowania również w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego płynu do papierosów elektronicznych lub wyrobów nowatorskich przez osobę fizyczną, jeżeli wyroby te będą dostarczane tej osobie na terytorium kraju. W przypadku takiego nabycia podatnikiem akcyzy będzie osoba fizyczna, której płyn do papierosów elektronicznych lub wyroby nowatorskie zostaną dostarczone na terytorium kraju.

Mając na względzie konieczność wprowadzenia przedmiotowych rozwiązań systemowych, w rozporządzeniu zmieniającym rozporządzenie w sprawie zezwoleń na wykonywanie działalności w zakresie podatku akcyzowego wprowadzono przepis przejściowy, który wskazuje, że w odniesieniu do wniosków o wydanie lub zmianę zezwoleń złożonych i nierozpatrzonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia oraz postępowań w sprawach wydania, zmiany oraz cofania zezwoleń, wszczętych i niezakończonych przed tym dniem, stosuje się przepisy dotychczasowe. W związku z tym, że projektowana zmiana rozporządzenia w sprawie zezwoleń na wykonywanie działalności w zakresie podatku akcyzowego ma wyłącznie charakter dostosowujący do przepisów zawartych w ustawie o podatku akcyzowym, rozporządzenie to nie będzie miało wpływu na działalność mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców.

Zgodnie z treścią projektu rozporządzenia wejdzie ono w życie z dniem 1 czerwca 2018 r., wraz z ustawą z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych.

Marek Zagórski
konsultant podatkowy
marek.zagorski@isp-modzelewski.pl
tel. (22) 517 30 60