7. Obowiązek recyklingu w składzie podatkowym odpadów poprodukcyjnych dodawanych do produkowanego rozpuszczalnika
Wnioskodawca będzie poddawał recyklingowi mieszaninę o kodzie CN 3814 00 90, powstałą w wyniku zużycia rozpuszczalnika. W wyniku recyklingu odzyskiwane będą octany, a pozostała mieszanina, zawierająca całkowicie skażony alkohol etylowy, będzie dodawana do produkowanych rozpuszczalników o kodzie CN 3814 00 90, które nie będą ani wyrobami energetycznymi, ani wyrobami akcyzowymi.
Wyroby akcyzowe zostały wymienione w załączniku nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym, w którym pod pozycja nr 17, kod CN 2207, został wymieniony alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu 80% obj. lub większej; alkohol etylowy i pozostałe wyroby alkoholowe, o dowolnej mocy, skażone. W załączniku nr 2 do ustawy, stanowiącym wykaz wyrobów akcyzowych, do których stosuje się procedurę zawieszenia poboru akcyzy i których produkcja odbywa się w składzie podatkowym, w poz. 17 wskazany został ww. alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu 80% obj. lub większej; alkohol etylowy i pozostałe wyroby alkoholowe, o dowolnej mocy, skażone, o kodzie CN 2207.
Zgodnie z art. 30 ust. 9 pkt 1 ustawy, zwalnia się od akcyzy alkohol etylowy całkowicie skażony:
W myśl art. 47 ust. 1 ustawy, produkcja wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy, w tym opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, oraz wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym, z wyłączeniem produkcji:
Zgodnie z art. 93 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, do alkoholu etylowego w rozumieniu ustawy zalicza się:
Produkcją alkoholu etylowego w rozumieniu ustawy jest wytwarzanie, przetwarzanie, oczyszczanie, skażanie lub odwadnianie alkoholu etylowego, a także jego rozlew – art. 93 ust. 2 ustawy.
Organ w interpretacji indywidualnej z dnia 1 lutego 2018 r. (0111-KDIB3-3.4013.255.2017.1.MAZ) stwierdził, że podczas recyklingu wyrobów nieakcyzowych (zużytych rozpuszczalników) nie będzie dochodziło do produkcji alkoholu etylowego. Alkohol etylowy całkowicie skażony będzie stanowił składnik mieszaniny dodawanej do produkowanych rozpuszczalników o kodzie CN 3814 00 90, nie będących wyrobami akcyzowymi. Proces recyklingu, będący etapem produkcji rozpuszczalników, nie będzie musiał być prowadzony w składzie podatkowym.
Aleksandra Garbarczyk
Aleksandra.garbarczyk@isp-modzelewski.pl
Młodszy konsultant podatkowy
Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.
Jest to elektroniczny tygodnik podatkowy, udostępniany Subskrybentom w każdy poniedziałek w formie newslettera.